کد خبر: 319332
۰
۰
نسخه چاپی

برای پاکسازی تروریست ها در سوریه نیاز به اقدامات تکمیلی داریم

به گزارش قم پرس ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در نشست فوق العاده مجازی روسای جمهور کشورهای ضامن صلح آستانه اظهارداشت: بسیار خوشحال هستم که این امکان به وجود آمد تا با شما گفت و گو داشته باشم برای اینکه بتوانیم دستور کار امروز را بررسی کنیم.

پوتین ضمن تسلیت به خاطر کشته شدن چند نفر در انفجار بیمارستان سینا اطهر گفت: در نشست قبل در سال ۲۰۱۹ و در آنکارا ما به عنوان روسای کشورهای ضامن صلح آستانه دور هم جمع شدیم و قرار بود که در مارس امسال هم در تهران جمع شویم، اما به دلایل مشخص نتوانستیم اقدام به این کار کنیم.

وی افزود: ما تا امروز توانستیم میزان خشونت ها در منطقه را کاهش دهیم و به کمک سازمان ملل متحد زمینه را برای حل و فصل دیپلماتیک بحران سوریه فراهم کردیم. مطمئناً استقلال و حاکمیت ملی سوریه یکی از اهداف ما است که باید دنبال شود و اگر بخواهیم شرایط را آنالیز کنیم می توان گفت که ما توانایی انجام اقدامات تکمیلی به منظور عادی سازی شرایط در سوریه را داریم.

رییس جمهور روسیه گفت: ما برای پاکسازی تروریست های باقی مانده در سوریه نیاز به اقدامات تکمیلی داریم و باید برای حاکمیت دولت بر کل کشور سوریه همکاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مناطق باقیمانده شرق فرات است که هنوز در آنجا مشکلاتی وجود دارد، گفت: با همکاری طرف ترک و مماراندومی که در سال ۲۰۱۸ به امضا رساندیم و پروتکل های الحاقی که در مارس امسال داشتیم، قرار بر آن شد که تا کاه. خشونت ها فعالیت در منطقه را ادامه بدهیم. یکی از اقداماتی که باید انجام شود برقراری رژیم آتش بس در مناطق کاهش تنش است.

پوتین در ادامه اظهار داشت: اقدام دیگری که باید انجام دهیم این است که کمیته قانون اساسی در ژنو را پیگیری کنیم و به اعضای این کمیته کمک کنیم تا به اهداف خود نزدیک شوند. این مسئله ای است که ما در چارچوب گفتگوی ملی در سال ۲۰۱۸ به آن پرداخیتم و کشورهای ضامن صلح آستانه هم در آن حضور داشتند و آن را تایید کردند.

رییس جمهور روسیه با شاره به اینکه بحث توسعه اقتصادی و بازگشت آوارگان و بازسازی زیر ساخت ها اقتضا می کند که ما اقداماتمان را با یکدیگر هماهنگ کنیم و فعالانه تر با هم همکاری داشته باشیم، گفت: مشکلات در سوریه همچنان باقی است، به خصوص در زمینه اقتصادی و تحریم هایی که با دور زدن سازمان ملل علیه سوریه اعمال می شود و مشکلات را بیشتر می کند و البته این تحریم ها غیر قانونی هستند.

وی افزود: با توجه به همه این مسائل و با توجه به فشارهایی که تحریم ها به این کشور وارد می کنند، ما باید تلاش خود را در راستای کمک به سوریه به کار بگیرم، به خصوص اینکه الان صحبت از اعمال تحریم های جدید است و مطمئناً این تحریم ها برای وخیم تر کردن شرایط اقتصادی سوریه پیش بینی شده اند.

پوتین در ادامه اظهار داشت: ما باید از طریق کانال ها موجود کمک های انسان دوستانه خود را به این کشورها ارائه دهیم.

رییس جمهور روسیه تصریح کرد: در بیانیه پایانی که تهیه شده و منعکس کننده نظرات سه کشور است به مسئله مناطق کاهش تنش و لزوم خنثی سازی تمامی اقدامات تروریستی می پردازیم. طرف روسی از این بیانیه مشترک که توسط کارشناسان سه کشور تهیه شده و به ایجاد ثبات هر چه بیشتر در سوریه کمک می کند، اعلام حمایت می کند.

وی در پایان گفت: من برای اینکه بلافاصله پس از رفع شرایط فعلی به تهران بیایم اعلام آمادگی می کنم.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید