کد خبر: 322060
۰
۰
نسخه چاپی

بزرگترین فعالیت اجتماعی مذهبی دوران کرونا برگزاری مراسم محرم است

به گزارش قم پرس، حجت الاسلام مصطفی جلالی، معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی این سازمان در خصوص برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد مردم کشور در آئین عزاداری سالار شهیدان مشارکت داشته و یا شرکت می‌کنند همچنین لازم به یادآوری است مراسم محرم به دلیل تنوع مکانی از گسترده بسیار زیادی برخوردار است؛ بنابراین از کوچک‌ترین روستاهای مرزی تا کلان شهرها، قومیت‌های مختلفی با این حادثه عظیم اجتماعی پیوند دارند.

معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی اذعان کرد: مراسم محرم همیشه برای مردم این مرز و بوم، قداست و اهمیت ویژه‌ای داشته است و با توجه به اهمیت بالای این موضوع و فراگیری آن در کشور باید اذعان داشت که مردم؛ نقش اصلی و تعیین کننده‌ی برگزاری مراسم محرم را دارند.

دبیر ستاد محرم سازمان تبلیغات اسلامی افزود: همواره اتفاقات مهم در محرم را مشارکت مردم رقم می‌زند و در این بین کارکرد اصلی سازمان تبلیغات اسلامی، فعال کردن مردم و زمینه سازی برای همکاری و مشارکت مؤثر آن‌ها است. باید گفت که محرم اتفاقی است که توسط مردم مدیریت می‌شود و تاکنون هم با اقدامات مردم معتقد، متدین و متعهد از گردنه‌های سخت و دشوار عبور کرده و سازمان تبلیغات اسلامی در این عرصه وظیفه دارد اقدامات مردم را تسهیل و تعدیل کند و هنگامی که نیاز به برخورد باشد این برخورد توسط نهادهای حاکمیتی اعمال خواهد شد.

حجت‌الاسلام جلالی تأکید کرد: اکثر مردم جامعه ما خواهان اقامه عزای سیدالشهدا هستند اما نوع برگزاری و کیفیت آن در ایام کرونا باید مطابق با فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فضای زیستی ما باشد لذا باید با خلاقیت دو ابتکار برگزاری مراسم سیدالشهدا را تمهید و تسهیل کنیم.

وی در این باره اضافه کرد: ما بین دو گروه قرار داریم اول گروهی که امسال را مانند سال‌های قبل دانسته و توقع برگزاری مراسمی مانند سال‌های گذشته را دارند که این با در نظر گرفتن شرایط فعلی امکان پذیر نیست و گروه دیگر که عمدتاً از خارج کشور هدایت می‌شوند و قصد دارند تا با این بهانه و در فرصت پیش آمده تعظیم شعائر حسینی را کمرنگ کنند.

وی یادآور شد: طبق اعلام مکرر وزارت بهداشت ما باید توانایی زندگی با کرونا را داشته باشیم و عزاداری سیدالشهدا نیز بخشی از زندگی ما است و باید راه درست عزاداری در شرایط کرونایی را پیدا کرده و بدون اصرار بر شکل قدیمی اقامه عزاداری با ابتکار و خلاقیت، روش جدیدی برای عزاداری ارائه دهیم.

معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: پروتکل‌های ابلاغی نیز کاملاً زمینه و بستر برگزاری مراسم محرم را فراهم آورده و هیچ مانعی برای برگزاری مراسم وجود ندارد و در این شرایط برگزاری مراسم مانند تمامی شئون دیگر زندگی امری منطقی بوده و قطعاً عدم پذیرش محدودیت‌ها نیز امری غیر منطقی خواهد بود، لذا سازمان تبلیغات اسلامی موضعی اصولی را اتخاذ کرده تا انشاالله بتوانیم با رعایت تمامی پروتکل‌ها مراسم محرم ۱۴۴۲ را برگزار کنیم.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید