کد خبر: 322089
۰
۰
نسخه چاپی

امام کاظم (ع) ظرفیتی از گفتمان بشری را پیش روی ما گذاشته است

به گزارش قم پرس، برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع میلاد امام موسی کاظم (ع) با حجت الاسلام گلزاده رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای خراسان و خطیب حرم‌های مطهر به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام گلزاده با اظهار به اینکه امام کاظم (ع) امام گفتگو بوده‌اند، تصریح کرد: مناظره‌ها و گفتگوها و گفتمان‌های فراوان امام کاظم (ع) با ادیان و مذاهب مختلف و با علما و شخصیت‌های گوناگون ظرفیتی از گفتمان بشری را پیش روی ما گذاشته است.

وی با اشاره به القاب امام هفتم، عنوان کرد: القاب امام کاظم (ع) «عبد صالح» است که نشان دهنده شخصیت اخلاقی ایشان است. «کاظم» ظرفیت و کظم غیظ ایشان را مطرح می‌کند. خیلی از افراد با خشم‌شان خود را گرفتار می‌کنند این در حالی است که امام کاظم (ع) صابر بودند. ایشان امین و باب الحوائج بودند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای خراسان با بیان اینکه کنیه امام کاظم (ع) ابوالحسن است، عنوان کرد: کنیه ایشان ابوالحسن اول یا ابوالحسن ماضی نیز گفته می‌شود. ابو ابراهیم، ابو علی و ابو اسماعیل از کنیه‌های ایشان است.

وی افزود: ولادت ایشان در بیستم ذی الحجه سال ۱۲۸ یا هفتم صفر سال ۱۲۸ نقل شده است. به هنگام بازگشت از حج در مسیر راه مکه به مدینه به دنیا آمدند.

حجت الاسلام گلزاده با بیان اینکه زندگی این امام همام را می‌توان به دو بخش قبل و بعد از امامت تقسیم کرد، گفت: قبل از امامت از سال ۱۲۸ تا ۱۴۸ است و دوران امامت که از شهادت امام صادق (ع) شروع می‌شود از سال ۱۴۸ تا سال ۱۸۳، مجموعاً ۳۵ سال دوران امامت امام کاظم (ع) است.

وی با اشاره به اینکه در ۴ سالگی امام کاظم (ع) بنی امیه سقوط کردند، اظهار کرد: بعد از بنی امیه سلسله ستمگر و ویرانگر بنی عباس بر اریکه قدرت استقرار یافتند کسانی مثل هارون الرشید، مامون و افراد دیگر که حکومت داشتند.

خطیب حرم‌های مطهر با اظهار به اینکه در عصر امامت امام کاظم (ع) ظرفیت بسیار بحرانی پیش رویشان بود، بیان کرد: این شرایط به گونه‌ای بود که ایشان ظرفیت تقیه و حفظ جان را برای خود و شیعیانشان در پیش گرفتند.

وی با اشاره به نامه امام کاظم (ع) به حاکم ایران گفت: این نامه خطاب به ایران است، ایشان به حاکم شهر ری که از سوی بنی عباس حکومت می‌کرد، نوشت «بدان برای خدا تحت عرش ظرفیت آرامشی است، ساکنان این منطقه امن در بهشت برین کسانی هستند که کارگشایی از برادرانشان داشته باشند و او را شادمان کنند.»

حجت الاسلام گلزاده افزود: گویا این نامه همینک به مردم ایران رسیده است شرایط اقتصادی و کرونا که وجود دارد اقتضا می‌کند مواسات، همدلی و یاوری و کارگشایی و گره گشایی بر فضای ایران اسلامی حکم فرما باشد. اکنون مرحله دوم طرح مواسات و همدلی از ایام دهه ولایت آغاز و امتدادش ماه محرم و صفر است و امیدواریم در این طرح همه مردم شرکت کنند.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید