کد خبر: 326680
۰
۰
نسخه چاپی

قم درسالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) غرق در عزا و ماتم است

قم امروز در شهادت امامی رخت عزا بر تن کرده که در یکی از خفقان ترین و تاریک‌ترین دوران خلافت عباسیان زندگی کرد و با روشنگری و فعالیت‌های بی‌نظیر خود علم ولایت و امامت را پس از فقط ۶ سال امامت در سن ۲۸ سالگی به فرزند خود حضرت مهدی موعود(عج) سپرد.

شهر آشیانه اهل‌بیت(ع) امروز داغدار امامی است که سالها او را مجبور به اقامت اجاری در سامرا تحت شدیدترین مراقبت‌های حکومتی کردند تا تمام فعالیت‌هایش را محدود و تحت نظر داشته باشند و حق است که در چنین روزی مردم ولایت مدار قم در غم غروب کوتاه خورشید یازدهم یکپارچه در غم و ماتم فرورفته باشند.

بیرق‌های سیاه از شب گذشته بار دیگر در شهر قم خودنمایی می‌کند و حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و بقاع متبرکه حال و هوای غریبانه‌ای در شهادت پدر بزرگوار آخرین منجی عالم بشریت و میراث دار تمام انبیا و اوصیای الهی دارند.

با تداوم وضعیت بغرنج کرونایی در قم، مراسم‌های عزاداری و محافل سوگواری طبق روال سالهای گذشته انجام نمی‌گیرد و برخی از هیات‌های مذهبی آیین‌های سوگواری خود را از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌کنند.

همچنین مراسم سالیانه دسته عزای باشکوه آیت‌الله وحید خراسانی از مراجع تقلید به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) با مخالفت این مرجع تقلید به دلیل شرایط حاد کرونایی امسال لغو شده است.

مضجع ملکوتی کریمه اهل‌بیت(س) یکپارچه سیاهپوش شده و مردم به رعایت تمام موازین بهداشتی هرکدام در گوشه‌ای از صحن‌های روز حرم زانوی غم به بغل گرفته و داغدار ماتم امام یازدهم هستند.

نوای حزن‌انگیز نوحه از طریق بلندهای واحد شهری روح و جان مجاوران حرم حضرت فاطمه معصومه(س) را می‌نوازد و غم غربت و تلخی شهادت این امام همام را دوچندان کرده است.

در گوشه و کنار شهر و کوی برزن‌های شهر نیز صدای نوحه و روضه‌خوانی‌های محدود خانگی طنین‌انداز است و هر کس به حد بضاعت خود و با التزام به رعایت مباحث بهداشتی دین خود را به امام حسن عسکری(ع) ادا می‌کند.

امام حسن عسکری(ع) درسال ۲۳۲ هجری قمری در خانه امام هادی(ع) دهمین پیشوای شیعیان و بانو حدیثه در شهر مدینه متولد شد. کنیه این امام همام «ابومحمد» و دارای القابی مانند هادی، خالص، زکی، سراج و تقی بود و از آنجا که امام را در محله عسکر که محل سکونت سپاهیان ترک عباسی بود، زندانی کردند به آن حضرت، عسکری نیز می‌گویند.

این امام بزرگوار در علم، زهد و ساده زیستی، سخاوت، عدالت، کمال عقل، عصمت، شجاعت، کرم، پرورش نیروی تفکر و تعقل در افراد، تاکید بر اصل قرآنی تقیه، تبیین جایگاه آل محمد(ع) در جامعه، پاسخ به پرسش ها و شبهات روز و تمام ویژگی های اخلاقی و اجتماعی سرآمد همه اهل زمان خود بود.

امام یازدهم شیعیان به مدت حدود ۶ سال در عصر حکومت خلفای عباسی امامت کرد که در این فضای خفقان و استبداد، همواره با تدبیر و درایت در برابر حاکمان ظالم عباسی، ایستادگی کرد این در حالی است که ظالمان برای جلوگیری از ارتباط شیعیان با این امام بزرگوار، ایشان را به مدت سه سال زندانی کردند.

سرانجام امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید و مزار مطهر این امام همام در سامرا کنار مرقد مطهر پدرش امام هادی(ع) است.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید