کد خبر: 326936
۰
۰
نسخه چاپی

دیدگاه‌های تکفیری منافی با روح اسلام است

به گزارش قم پرس، قبله ایاز، رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان در سخنانی در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت با بیان اینکه ظرفیت‌ها و امکانات مادی و معنوی کشورهای اسلامی با یکدیگر متفاوت است، گفت: «با توجه به شرایط بحرانی جاری و بروز مصیبت‌های ناشی از بیماری کرونا باید بین کشورهای اسلامی یک هدف واحد و اتحاد شگل گیرد تا آنها از امکانات یکدیگر استفاده کنند. این در حالی است که برخی از کشورها دارای تکنولوژی پیشرفته، برخی دارای پول زیاد و برخی هم دارای نیروی انسانی قابل ملاحظه هستند و می‌توان با در نظر گرفتن همه این مؤلفه‌ها منطقه خاورمیانه را به عنوان نماد کشورهای اسلامی به الگویی از جامعه پیشرفته و متحد اسلامی معرفی کرد».

ایاز در عین حال به اختلافاتی اشاره کرد که بر کشورهای اسلامی سایه انداخته است. وی گفت: «اختلافات موجود، صرفاً سیاسی هستند و از دیدگاه‌هایی نشأت می‌گیرند که برای قدرت، اقتدار، امکانات و یا برای تصرف ارضی با هم درگیر هستند. این مسئله برای سیاستمداران اولویت دارد و اگر مسلمانان اولویت اصلی خود را درک کنند، به این نتیجه خواهند رسید که اگر ما یکدیگر را تقویت کنیم هم قوی خواهیم شد و هم می‌توانیم رشد کنیم».

وی ادامه داد: «دیدگاههای تکفیری کاملاً با روح اسلام منافی است، ما نباید دیگران را کافر خطاب کنیم بلکه وظیفه داریم که دیگران را به حوزه اسلام جذب کنیم، اسلاف ما هم همیشه همین فتوی را دادہ اند».

ایاز افزود: «ما یک منشور اخلاقی را به نام پیام پاکستان آماده کردیم و در این منشور دیدگاه‌های تکفیری رد شده است و گفته شده که هیچ فردی یا گروهی مجاز به پیروی از این دیدگاه نیست».

وی با اشاره به نقش ایران و نظریات امام خمینی (ره) در حمایت از همه مسلمانان گفت: «تلاش و کوشش برای حمایت از مستضعفین جهان، شعار امام بود و ایشان طبق این شعار عمل می‌کردند، و طبق همین موضع سعی کردند که اگر مسلمانان با هم اختلافات جزئی هم داشته باشند، از آنها صرف نظر کرده و به طرف وحدت کلمه حرکت کنند». به گفته دکتر قبله ایاز همه ما باید این شعار را درک کنیم و از فرصت کنونی استفاده بهینه کنیم.

رئیس شورای ایدئولوژیک پاکستان ادامه داد: «به تازگی فتوایی از طرف آیت الله سیستانی آمده است که بر شیعیان واجب است که مقدسات اهل سنت را محترم بشمارند، این یک فتوای عظیم است و می‌تواند اساس همگرایی بین شیعیان و اهل سنت باشد و اختلافات گذشته را دور کند».

ایاز در ادامه به هفته وحدت اشاره کرد و گفت: «تعیین هفته وحدت کار درستی بود که یقیناً از منظر نزدیک تر کردن دیدگاه‌های مسلمانان خیلی اهمیت دارد. با شدت گرفتن خشونت جریان‌های تکفیری، علمای شیعه و سنی با همدیگر با این دیدگاه‌های خشونت آمیز مخالفت کردند».

وی با اشاره به در پیش بودن میلاد پیامبر (ص) ابراز امیدواری کرد که هفته وحدت، فرصتی برای تجدید عهد مسلمانان باشد و پیامی که به دیگران داده می‌شود، پیام حسن تعامل و رابطه حسنه باشد.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید