طب سنتی با عوام‌گرایی دستاوردهای علم پزشکی را مخدوش می‌کند

علی اکبر سیاری روز یکشنبه در گفت وگو با ما افزود: در طب سنتی هم مثل طب مدرن افراد ناشایست وجود دارند اما خطرش از طب مدرن بیشتر است به خاطر اینکه بیشتر امکان فریب مردم عوام را دارد، متأسفانه در سالهای گذشته این عوام زدگی بیشتر شده و پر رنگ کردن طب سنتی در نظام سلامت می‌تواند دستاوردهای علم پزشکی را که در کشور داشته‌ایم، از بین ببرد.

وی گفت: با استفاده از علم مدرن پزشکی در سالهای گذشته، دستاوردهای بسیار بزرگی داشته‌ایم مثلاً از طریق واکسیناسیون بیماری‌های زیادی مثل سرخک، کزار و… ریشه کن شده، در حالیکه طرفداران طب سنتی مخالف واکسن هستند. توجه به نگاه این افراد همه دستاوردهای طب مدرن را از بین می‌برد، البته در بین طرفداران طب سنتی افراد عاقل و با سواد هم هستند که عمدتاً در دانشکده‌های طب سنتی فعالیت می‌کنند اما افراد ناصالح هم در بین آنان زیاد است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ادغام طب سنتی در شبکه بهداشتی کشور گفت: موافق این کار نیستم، زیرا حتماً به دستاوردهای نظام بهداشت و درمان کشور در کنترل و مهار بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های واگیر لطمه می‌زند، زیرا از یک طرف تعداد کافی متخصص با صلاحیت و سالم طب سنتی که بتواند در شبکه گسترده بهداشتی کشور فعالیت کند نداریم و از طرف دیگر افراط و تفریط در بین این افراد زیاد است.

مهار کرونا با همکاری مردم

وی با اشاره به اپیدمی کرونا گفت: کنترل و مهار بیماری کووید ۱۹ به همکاری مردم بستگی دارد، اگر مردم بپذیرند که این بیماری یک خطر برای سلامت همگانی است و اصول بهداشتی را رعایت کنند، دست‌هایشان را مدام بشورند و به محض خروج از خانه ماسک بزنند می‌توان این اپیدمی را کنترل کرد. مهار کرونا یک اقدام دستوری نیست، اول مردم باید قانع شوند و بدانند که این بیماری شوخی بردار نیست و هیچکس مصون نیست تا با مسئولان نظام سلامت همکاری کنند.

سیاری افزود: اگر مردم خطرات و مرگ آوری این بیماری را بشناسند و به خصوص درباره خطر مرگ این بیماری برای افراد سالمند یا افراد دارای بیماری مزمن و عوامل خطر اطلاعات کافی داشته باشند و متعهدانه به اصول بهداشتی پایبند باشند. دستمال یا ماسک خود را به طریق بهداشتی دفع کنند، مهمانی نروند و فاصله گذاری را رعایت کنند، می‌توان این اپیدمی را کنترل کرد. سیستم بهداشت باید به مردم آموزش دهد، امکانات لازم را برای تست زیاد فراهم کند و امکانات کافی را برای اینکه مردم تماس بگیرند و علائم بیماری خود را اعلام کنند فراهم کند.

معاون امور بهداشت سابق وزارت بهداشت گفت: این امکانات تا حدی در شبکه بهداشتی کشور ایجاد شده اما همه این اقدامات باید با هم و هماهنگ و کامل انجام شود، هم مردم باید آگاه و اقناع شوند و هم امکانات بیماریابی و هدایت و مدیریت بیماران در شبکه بهداشتی و بیمارستانی کامل باشد.

وی درباره میزان اقناع مردم برای رعایت اصول بهداشتی افزود: اگر مردم به اندازه کافی اقناع شده بودند و رعایت می‌کردند که بیماری این قدر پیشرفت نمی‌کرد و این همه آمار فوتی بالا نمی‌رفت، نیازی به تعطیلات نبود، مرگ روزانه بالای ۴۰۰ نفر بر اساس اعلام وزارت بهداشت نشان می‌دهد که به اندازه کافی پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشده است. این افراد تازه کسانی هستند که تست آنها مثبت شده است، عده زیادی هم هستند که تست آنها مثبت نمی‌شود یا اصلاً امکان مراجعه پیدا نمی‌کنند.

کرونا در گروه های سنی کودک و نوجوان دیده می شود

متخصص طب اطفال درباره وضعیت ابتلای کودکان به کرونا گفت: این بیماری در همه گروه‌های سنی کودکان تا نوجوانان هم دیده می‌شود، البته شدت بیماری در کودکان به اندازه بزرگسالان نیست مگر مواردی که کودک یا نوجوان یک بیماری زمینه‌ای یا اختلال داشته باشند، مثلاً کودکانی که پیوند کلیه یا کبد شده باشند، یا بیماری‌های مزمن مثل دیابت یا نارسایی‌های کبد و بیماری‌های تنفسی، گوارشی یا سرطان داشته باشند.

وی افزود: هیچ گروه سنی از بیماری کووید ۱۹ مصون نیست، همه افراد در معرض خطر هستند. اگر چه کودکان به این بیماری با شدت کمتری مبتلا می‌شوند اما می‌توانند ناقل باشند و بدون هیچ علامتی بیماری را به والدین و دیگران منتقل کنند، ما هم در بیمارستان کودکان مفید هر روز تعداد زیادی از کودکان مبتلا به کرونا را مشاهده و بستری می‌کنیم و بخش مخصوص کووید کودکان داریم.

سیاری ادامه داد: کودکانی که علایم گوارشی مثل دل درد، یا زرد، تب، اسهال و استقراغ دارند باید از نظر کرونا بررسی شوند ولی معمولاً بیماری کووید ۱۹ در کودکان خفیف است و علایم شدید ندارد. با این حال کودکانی که مشکلات مزمن تنفسی دارند، زمانی که ویروس کرونا وارد بدن آنان می‌شود، ماده سیتوکایین، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، کلیه، کبد، ریه، مغز را تخریب می‌کند و به همه این ارگان‌ها آسیب می‌زند در این صورت کودک دچار تشنج و نارسایی تنفسی می‌شود و حتی موارد فوت کودکان بر اثر کرونا هم داریم.

به گزارش قم پرس، آمار مرگ کرونا در ایران از ۱۰ آبان ماه به بالای ۴۰۰ نفر رسید و بعد از حدود یک ماه دوباره به زیر ۴۰۰ نفر کاهش یافت.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۲ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

محدودیت‌های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته اجرا می‌شود.

بر اساس این محدودیت‌ها مشاغل غیر ضروری در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل می‌شوند، ادارات دولتی در حد تعطیل و با حداقل کارکنان فعالیت می‌کنند، تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیر بومی ممنوع است و هر گونه تردد با خودرو از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در شهرهای قرمز ممنوع است. با اجرای این محدودیت‌ها ۸۷ شهر از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید