کد خبر: 334597
۰
۰
نسخه چاپی

کاهش جمعیت کیفری اقدام درستی است

به گزارش قم پرس، محمد مهدی حاج محمدی رییس سازمان زندان‌ها با حضور در بیت آیت الله علوی گرگانی با این مرجع تقلید شیعه دیدار و گزارشی از فعالیت‌های زندان‌های کشور را ارائه نمود.

رییس سازمان زندان‌ها در این دیدار گفت: از آنجا که در حاکمیت اسلامی هدایت و سعادت انسان‌ها هدف است این نگاه حتی در زندان‌ها و برنامه‌های اصلاحی و تربیتی نیز وجود دارد.

وی افزود: هدف از برنامه‌های اصلاحی و تربیتی برای زندانیان بازگرداندن آنان از اشتباهات گذشته و اصلاح رفتار آنان است.

حاج محمدی اظهار داشت: هر چند زندان نقشی در تولید زندانی ندارند اما بر حسب تکلیف در نظام دینی زندان صرفاً محل تحمل حبس نیست بلکه برگرداندن این افراد از مسیر اشتباه و بازگرداندن آنان به زندگی شرافتمندانه هدف اصلی است.

وی ادامه داد: در فرآیند اصلاح و تربیت بحث حرف آموزی و اشتغال دارای اهمیت بسیار است چرا که بر اساس همان نگاه، باید به شناخت ریشه‌ها و عوامل وقوع جرم نیز پرداخته شود.

عضو شورای عالی قوه قضاییه گفت: در دوره جدید مدیریتی تلاش کردیم تعداد بیشتری از زندانیان مشغول کار باشند تا در درجه اول افراد در زندان بیکار نباشند و در درجه دوم با ایجاد اشتغال مولد و مهارت‌های هدفمند آنان را برای بازگشت به زندگی سالم آماده کنیم.

وی تصریح کرد: تاکید و برنامه‌ریزی ما در زندان‌های سراسر کشور این است که تا پایان سال جاری حداقل ۵۰ درصد زندانیان واجد شرایط مشغول به کار شوند.

حاج محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع خانواده زندانیان و اهمیت مراقبت از آنان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در کنار مراقبت از زندانیان، مراقبت از خانواده زندانیان به عنوان عائله نظام و افراد در معرض آسیب نیز اهمیت بسیاری دارد و در این بخش نیز اهتمام جدی وجود دارد.

وی در پایان گفت: هنوز بسیاری از افراد زندانی فطرت پاک و خداجو دارند و تعلق خاطر آنان به مفاهیم ارزشی از جمله شهدای عزیز به ویژه سردار سلیمانی ما را به فرآیند اصلاح و تربیت امیدوار می‌نماید.

آیت الله علوی گرگانی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: نه تنها مراقبت از زندانیان و تربیت و متنبه کردن آنان دارای اهمیت است توجه به افراد جامعه با هدف پیشگیری از وقوع جرم و ریشه‌یابی علل وقوع جرم نیز مهم است.

ایشان افزودند: مربیان جامعه و متولیان امور در تربیت این افراد کوتاهی کرده‌اند و وقتی افراد به حال خود رها شوند دچار وسوسه‌های نفس اماره می‌شوند.
این مرجع تقلید ادامه داد: زندان باید به معنی واقعی محل ندامت باشد و افراد پس از خروج واقعاً عوض شود و رفتارهای گذشته را کنار بگذارند.

آیت الله علوی گرگانی افزود: زندانی در حقیقت بیماری است که دچار وسوسه‌های نفس می‌شود و باید با این نگاه با آنان برخورد شود.

آیت الله علوی گرگانی تاکید کرد: اولاً باید تلاش شود که افراد به زندان نیایند و در صورت ورود به زندان طوری بابد برنامه‌ریزی شود که افراد در فرصت زندان واقعاً خوب شوند و این زندان به دانشگاهی برای خودشناسی افراد و تامل در رفتار گذشته و رهایی از نفس آنان تبدیل شود.

آیت الله العظمی علوی گرگانی توصیه کرد: دعوت کنید افراد تاثیرگذار و دارای قدرت بیان خوب و رفتار مناسب در زندان ها و در جمع زندانیان حضور یابند و با نگاهی انسانی و اخلاقی با آنان گفتگو کنند.

وی تاکید کرد: زندانی باید متوجه بشود که زندان دارالاکرامه است، دارالاعزه است و از این رو شما هم تلاش کنید که زندان واقعاً دارالعلم باشد.

مرجع تقلید شیعه بیان داشت: انشاالله تعداد زندانیان به حداقل برسد و تلاش و اقدام شما برای آزادی زندانیانی که واقعاً توبه کرده‌اند نیز اقدام درستی است.

آیت الله علوی گرگانی در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای مسئولان زندان‌ها گفت: حرفه آموزی و اشتغال زندانیان نیز کار بسیار خوبی است که باید در زندان‌ها توسعه یابد.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید