کد خبر: 342260
۰
۰
نسخه چاپی

قرآن عامل اتحاد مذاهب اسلامی است

به گزارش قم پرس، آئین اختتامیه مسابقات قرآنی «سفر نور» از سوی مؤسسه بین‌المللی منهاج با حضور شخصیت‌های مطرح مذهبی و کارشناسان علوم قرآنی و جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور به عنوان میهمان ویژه و جمعی دیگر از اندیشمندان در دفتر مرکزی این سازمان در لاهور برگزار شد.

در این مراسم شخصیت‌های بلند پایه شیعه و سنی از جمله، صاحبزاده سلطان احمد علی باهو، رئیس مؤسسه مطالعاتی مسلم، دکتر راغب حسین نعیمی، مدیر جامعه نعیمه، علامه بدرالزمان قادری، مدیر مدرسه هجوریه، علامه جواد نقوی، رئیس جامعه عروه الوثقی، علامه حافظ سعید رضا بغدادی، مدیر بخش آموزش منهاج القرآن حضور داشتند.

سخنرانان در این مراسم ضمن تاکید بر تقویت جنبش قرآن فهمی در میان نسل جوان جوامع اسلامی، این نوع اقدامات را عامل شکست دسیسه‌های غرب در اسلام هراسی و مخدوش کردن چهره اسلام دانستند.

علامه طاهر قادری، رئیس منهاج القرآن با بیان اهمیت آموزش قرآن در بین همه گروه‌های سنی در جوامع اسلامی گفت: هزاران نفر از سراسر دنیا با شرکت در دوره یک مامه آموزش مجازی قرآن کریم متعلق به سازمان منهاج القرآن در ماه مبارک رمضان توانستند این دوره را با موفقیت به پایان برسانند.

جعفر روناس در این مراسم با تمجید از فعالیت‌های سازمان بین‌المللی منهاج القرآن بویژه در حوزه علوم قرآنی گفت: جنبش منهاج القران مأموریت بزرگ احیای ملت مسلمان و اتحاد جهان اسلام را در دستور کار خود دارد.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان در لاهور با اشاره به اعمال ما تقدم و اعمال ماتاخر گفت: اعمال ما تقدم اعمالی است که محدود به حیات بشر است و با مرگ شخص پاداش و یا جزاء متوقف می‌شود. اعمال ما تاخر اعمالی است که حتی پس از مرگ افراد نیز ثواب یا جزاء آنمی افزاید، مثل ساختن مدرسه یا مسجد و عملکرد مجموعه منهاج القران نمونه بارز اعمال ماتاخر است که آثار خدماتش نسل به نسل منتقل خواهد شد.

روناس همچنین، ضمن تاکید بر قرائت دائم قرآن کریم از سوی مؤمنان گفت: بر اساس فرمان صریح خداوند، هر کس هر چقدر می‌تواند، باید قرآن بخواند. وی به نقل از علامه اقبال لاهوری گفت: "اگر می‌خواهی خدا با تو سخن بگوید، قرآن بخوان."

وی در پایان، با اشاره به نقش برجسته قرآن کریم برای جامعه بشری، خاطرنشان کرد: تکیه بر نقاط مشترک پیروان ادیان آسمانی و پایبندی به اصول انسانی، تلاش برای ریشه کنی ناپاکی و اختلاف، ظرفیت جهانی قرآن را به نمایش گذاشته است.

راغب حسین نعیمی، مدیر جامعه نعیمیه از دیگر سخنرانان در این مراسم با اشاره به تأثیرات عمیق قرآن مجید بر روح و جسم انسان گفت: هزاران نفر از علاقه‌مندان در ۳۰ کشور جهان با شرکت در دوره‌های قرآنی موسوم به «سفر نور» علوم مختلف قرآنی در بخش‌های قرائت تجوید و تفسیر را فرا گرفتند.

وی با بیان تحریف در کتاب‌های آسمانی تورات و انجیل گفت: در دهه‌های گذشته تا کنون کارشناسان و دانشمندان اروپایی در تلاشی ناکام سعی کردند تا جعلی بودن قرآن کریم را به اثبات برسانند امری که تا کنون با شکست روبرو شده اند.

ضرورت انتقال معارف قرآنی به نسل جوان

خانم انیله الیاس دوگر، از پژوهشگران امور قرآنی نیز بر ضرورت توجه جدی به نسل جوان برای فراگیری قرآن کریم تاکید کرد و گفت: با توجه به تبلیغات گسترده غرب در اسلام هراسی در جهان، وظیفه ما برای بیان اسلام حقیقتی از طریق قرآن دو چندان می‌شود.

وی آموزش دختران و زنان بر اساس آموزه‌های قرآن کریم را برای تشکیل یک جامعه اسلامی بسیار مهم دانست و گفت: یکی از مشکلات انحطاط غرب دوری از آموزه‌های دینی و الهی است. دانش آموزان دختر و پسر در پاکستان و دیگر کشورهای اسلامی در کنار آموزش علوم جدید، باید با ارزش‌های اسلامی از طریق علوم قرآنی نیز آشنا شوند تا بتوانند از علم در راستای اهداف انسانی بهره مند شوند.

حافظ سعید رضا بغداد، مسئول بخش برگزاری دوره‌های علوم قرآنی سازمان بین‌المللی منهاج القرآن نیز با بیان اهداف راه اندازی کلاس‌های قرآنی در پاکستان و کشورهای اروپایی گفت: از آنجایی که عدم فهم قرآن کریم یکی از چالش‌های بزرگ مسلمانان غیر عرب است، برنامه سفر نور در جهت فهم و درک کامل قرآن کریم همزمان با قرائت بود.

وی خاطرنشان کرد: در ۱۷ سال گذشته نزدیک به ۲۰ هزار نفر از علاقه مندان به یادگیری قرآن کریم توانستند دوره دیپلم قرآن کریم را سپری کنند و به بلوغ علمی قرآن برسند. در حال حاضر جنبش فهم قرآن در پاکستان با سرعت در حال گسترش است.

سلطان احمد علی باهو، رئیس مؤسسه مطالعاتی و پژوهشی دینی مسلم نیز گفت: قرآن تنها کتاب آسمانی است که می‌تواند به عنوان عامل اتحاد بین مذاهب مختلف اسلامی نقشی اساسی ایفا کند.

وی گفت: رسانه‌های غربی عمداً در راستای اسلام هراسی برخی از آیات قرآن را عامل خشونت در جهان تصیف می‌کنند و این در حالیست که آنها معنای واقعی و معنوی این آیات را به درستی درک نکرده‌اند و تنها به معنای لغوی آن اکتفا می‌کنند.

علامه سید جواد نقوی، رئیس جامعه عروة الوثقی نیز با بیان اینکه قرآن با گذشت ۱۴ قرن همچنان میلیون‌ها نفر از مردم جهان را به سوی خود جذب می‌کند و باعث هدایت انسان‌ها می‌شود، گفت: قرآن نسل جوان و تحصیل کرده امروزی را به سوی خود می‌کشاند و این آسمانی بودن این کتاب الهی را به اثبات می‌رساند.

این روحانی مشهور شیعه، مسئولیت علما و اندیشمندان دینی را در عصر حاضر بسیار خطیر دانست و گفت: مؤسسه منهاج القرآن توانسته است این مسئولیت چالش برانگیز را به نحو احسن نه تنها در پاکستان بلکه در سراسر دنیا انجام دهد.

گفتنی است، سازمان بین‌المللی منهاج القرآن یک سازمان مردم نهاد در پاکستان است که در چهار دهه اخیر توانسته است هزاران مدرسه ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه و مراکز دینی را در پاکستان، کشورهای غربی و سراسر دنیا راه اندازی کند.

جهانی کردن پیام قرآن، آشناسازی مردم غرب با پیام واقعی اسلام و زندگی مسالمت آمیز با دیگر ادیان الهی و همچنین تقویت جایگاه اهل بیت (ع) در کشورهای اسلامی از جمله اهداف سازمان بین‌المللی منهاج است.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید