امروز: پنج شنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 371383
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

اندیشه و تاریخ مبارزه با فساد توسط دولت فاسد

اسدالله علم وزیر دربار، به گزارش دوستان و برآمدگانش در بسیاری از معاملات مشکوک، شرکت داشت. امیرهوشنگ دولو هم بود که سلطان خاویار نام داشت اما از همه غریبتر و مرموزتر، دکتر کریم ایادی بود که در گزارش های سفارت آمریکا، به عنوان طبیب ویژه شاه نام گرفته است. در این گزارش ها آمده: ایادی در شرکت های متعدد از قبیل شرکت نفت پارس، سهام دارد و معمولاً بین ۱۵ تا ۴۰ درصد سهام این شرکت از آن اوست. او در این گونه موارد از اسامی مختلفی استفاده می کند. گاه خود را عبدالکریم، کریم و برخی اوقات ایادی می خواند. تیمسار ایادی در عین حال از حق انحصاری بهره‌برداری از میگوی خلیج فارس برخوردار است.
در گزارش دیگری، سازمان سیا، ایادی را کانال اصلی فعالیت های اقتصادی شاه می داند و می افزاید: شایع است که سهام شاه در شرکت ماهی‌گیری جنوب هم، به اسم ایادی ثبت شده است.

هنگامی که شاه تصمیم گرفت برای تشکیل دولت وحدت ملی، از جعفر شریف امامی استفاده کند، شایع بود که شریف امامی به فساد مالی متهم است. شاپور بختیار در دیدار با یکی از اعضای سفارت آمریکا هشدار داده بود که دولت شریف امامی خود عمیقاً آغشته به همان فسادی است که ظاهراً با آن مبارزه می کند.

بختیار در مورد فساد مالی شریف‌امامی اطلاعات دست اولی داشت. همه می دانستند که نخست‌وزیر کابینه وحدت ملی به آقای پنج درصد شهرت دارد. می گفتند وجه تسمیه لقبش هم این بود که از بیش و کم تمامی قراردادهای دولتی، پنج درصد حق حساب می گرفت.

منبع: کتاب معمای هویدا، عباس میلانی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.