امروز: یکشنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
کد خبر: 371634
۰
۰
نسخه چاپی

رشد ۸۵درصدی صادرات تا فعالیت ۱۰۳۰ واحدصنعتی درشهرک شکوهیه قم

لزوم توسعه صنایع فرهنگی به جای صنایع آلاینده، دستور آزادی ۵۰ نفر از زندانیان قم،‌ کاهش ۱۴ درصدی فوتی‌های حوادث رانندگی، شهرک پردیسان قم فاقد کتابخانه عمومی، لزوم ارائه طرح توسط شرکت‌های دانش بنیان برای مدیریت بهتر پسماند، قم در رتبه دوم مطلوبیت سرانه مطالعه در کشور، ظرفیت کتابخانه‌های تخصصی قم در اختیار عموم مردم قرار گیرد، تولید ۷۰۰ تن زباله در روز، لزوم توجه به زیرساخت‌های شهری در انبوه‌سازی مسکن، پاکسازی تالاب کوه نمک از دیگر اخبار هفته گذشته قم است.

رشد ۸۵ درصدی صادرات قم در فروردین‌ ۱۴۰۱

مدیرکل گمرکات قم گفت: حجم صادرات این استان درفروردین‌ماه سال‌۱۴۰۱ نسبت به مدت‌ مشابه سال قبل از نظر وزن بیش از ۸۵ درصد رشد داشته‌است.

اسفندیار دریکوندی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: درفروردین‌ماه سال‌جاری ۲۷هزار و ۲۱۹ تُن کالا از گمرکات قم در قالب ۵۰۰ مورد اظهارنامه جهت حضور در بازارهای بین‌المللی به کشورهای هدف صادر شده‌است، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۴هزار و ۶۸۶ تُن بوده‌است.

وی افزود: همچنین ارزش کالاهای صادر شده از گمرکات استان قم طی زمان یاد شده ۱۹ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۰۹ دلار به ثبت رسیده‌است، این رقم در مقایسه با میزان صادرات استان در فروردین‌ماه سال گذشته که ۱۲ میلیون و ۴۱۴هزار و ۶۰ دلار بوده‌است بیش از ۵۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

فعالیت ۱۰۳۰ واحد صنعتی در شهرک شکوهیه

رئیس هیات مدیره شهرک صنعتی شکوهیه قم گفت: از یکهزار و ۶۱۰ واحد صنعتی مجوز گرفته در این شهرک، ‌یکهزار و ۳۰ واحد فعال و ۱۵۰ واحد نیز غیر فعال می‌باشد.

حمیدرضا عالمی هفته گذشته درنشست هم‌اندیشی استاندار قم با کارآفرینان استان افزود: شهرک صنعتی شکوهیه از سال ۱۳۷۸ شروع به فعالیت کرد، و هم اکنون یکهزار و ۲۶۵ هکتار را زیر پوشش دارد که حدود ۷۹۵ هکتار آن صنعتی است.

وی با بیان اینکه بعد از ۲۲ سال تاسیسات این شهرک فوق‌العاده فرسوده شده و دچار استهلاک‌های شدید است افزود: ایجاد بودجه خاص برای اصلاح زیرساخت‌ها موانع قانونی دارد.

تمرکز مدیریت استان قم بر صنعت، کار و اشتغال

استاندارقم گفت: طی شش ماهی که از دوره جدید مدیریت استان می‌گذرد، بیشترین تمرکز بر حوزه صنعت، کار و اشتغال بوده و بر ادامه این روند تاکید داریم.

سید محمدتقی شاهچراغی درجلسه هم‌اندیشی با جمعی از کارآفرینان قم در محل یکی از واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی شکوهیه طی سخنانی اظهار داشت: ما از همان روز اولی که آمدیم، اعلام کردیم که اگر کاری از ما بر می‌آید، انجام می‌دهیم.

وی در ادامه خطاب به تولیدکنندگان استان خاطرنشان کرد: در کنار همه مشکل‌هایی که مطرح شد، بارقه‌هایی از امید نیز هست، که در صورت رفع موانع، شاهد رشد و توسعه استان باشیم.

کشت ۷۰۰ تُن گل محمدی در قم

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با توجه به ظرفیت سطح کاشت در باغ‌های استان، پیش‌بینی تولید ۷۰۰ تُن گل محمدی را داریم.

مسلم ابراهیمی هفته گذشته افزود: سطح باغ گل محمدی درقم ۳۸۰ هکتار است، که حدود ۳۴۰ هکتار به مرحله باردهی رسیده‌است.

وی با اشاره به اینکه برداشت از باغ‌های گل محمدی تا اواخر اردیبهشت‌ماه ادامه دارد گفت: دو واحد گلاب گیری صنعتی در بخش جعفرآباد و کهک و یک مرکز خرید در تعاونی حیدرآباد فعال شده‌است.

ابراهیمی ضمن اینکه این محصول اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بالایی را نصیب استان می‌کند گفت: با توجه به اینکه گل محمدی کم آب بر است، ظرفیتش در برابر گرما بالاست و همچنین آفت خاصی ندارد در دستور کار الگوی کشت، قرار گرفته است.

پرداخت ۱۵ میلیارد ریال اعتبار به ۱۸ سمن قم

مدیرکل سابق ورزش و جوانان قم از پرداخت ۱۵ میلیارد ریال منابع اعتباری به ۱۸ سمن این استان و همچنین ارائه ۹ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به جوانان فعال خبر داد.

رسول منعم هفته گذشته در آیین معارفه مدیرکل جدید ورزش و جوانان قم، در تالار بعثت فرهنگسرای جوان قم، با شرح عملکرد ۳۹ ماهه خود در این سمت اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷ مکان ورزشی در قم به بهره‌برداری رسید، که پروژه پیامبر اعظم (ص) که از طرح‌های بی نظیر سطح کشور از جمله آن به شمار می‌رود.

وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته از محل منابع اعتباری ملی ۲۷ صدم ارزش افزوده، و سفر پر خیر و برکت ریاست جمهوری به استان، منابع اعتباری مناسبی برای احداث، تکمیل، بازسازی و مناسب‌سازی اماکن ورزشی در سال‌های ۴۰۰ و ۴۰۱ پیش بینی شد که جهت احداث طرح اجرایی خواهد شد.

مدیرکل سابق ورزش و جوانان قم همچنین گفت: طی مدت یاد شده در حوزه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای ۹۶۹ اعزام به مسابقه‌های کشوری و انتخابی تیم ملی، ۹۵ مورد میزبانی اردوهای تیم ملی و حضور ۱۵۷ تیم در لیگ‌های باشگاه‌های کشوری انجام، و ۲ هزار و ۲۲ مدال انفرادی کشور و ۲۵۵ عنوان آسیایی، جهانی و بین‌المللی و پاره‌المپیک نیز توسط قهرمانان و ورزشکاران استان احراز شد.

تولید ۷۰۰ تن زباله روزانه در قم

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با بیان اینکه تا پایان شهریورماه سالجاری دفن زباله نزدیک صفر خواهد شد، گفت: روزانه بصورت متوسط ۷۰۰ تن زباله و پسماند خانگی درقم تولید و به سایت مخصوص دفع زباله البرز منتقل می‌شود.

سید عبدالله میرابراهیمی هفته گذشته در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد: ۹۰ تن زباله تولیدی در قم روزانه به دلیل ارزش اقتصادی روزافزون آنها توسط زباله گردهای غیررسمی و همچنین پیمانکاران رسمی شهرداری تفکیک و به سایت البرز منتقل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته بصورت متوسط روزانه ۶۰۳ تن زباله به سایت البرز منتقل شده‌است، اضافه کرد: طی چهار سال هر سال بین دو تا ۴ درصد تولید زباله درقم کاهش یافته که یکی از عوامل مهم آن افزایش ارزش اقتصادی زباله و تفکیک آن توسط زباله گردها در کنار اصلاح رفتار مردم در تفکیک از مبدا بوده‌است.

میرابراهیمی با بیان اینکه از ۶۰۳ تن زباله منتقل شده به سایت البرز ۳۰۰ تن واحد بخش پردازش می‌شود، افزود: از این بین ۱۰ درصد زباله‌ها مجددا مورد تفکیک قرار می گیرد که ۹ درصد از آنها را انواع پلاستیک تشکیل می‌دهد.

لزوم توجه به زیرساخت‌های شهری در انبوه سازی مسکن

استاندار قم با اشاره به نهضت ساخت مسکن در دولت سیزدهم، بر ضرورت توجه به نیازها و زیرساخت‌های آموزشی فرهنگی و رفاهی ساکنین در پروژه‌های انبوه‌سازی مسکن دراین استان تاکید کرد.

سیدمحمدتقی شاهچراغی در بازدید از اداره کل راه و شهرسازی استان، افزود: به دلیل عدم توجه به انبوه‌سازی مسکن در دوره گذشته، با حجمی بالایی از تقاضا در این حوزه مواجه هستیم که باید برای پاسخگویی به آن‌ها تلاش مضاعف داشته باشیم.

وی توجه به معماری اسلامی را دربرنامه‌های تامین مسکن ضروری دانست و گفت: درساخت واحدهای جدید باید به مباحثی از جمله استحکام ساختمان‌ها و در نظر گرفتن فضا برای زیرساخت‌های اساسی توجه شود.

وی تامین زیرساخت‌های شهرسازی ازجمله مسجد، مدرسه و فضاهای شهری را نیز دراحداث مسکن جوانان ضروری دانست و گفت: در برخی مناطق استان قم با کمبود فضاهای با کاربری آموزشی مواجهیم که با استفاده از ظرفیت‌های دولتی و خیرین پیگیر بهبود شرایط هستیم.

پاکسازی تالاب کوه نمک قم از زباله‌

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست قم گفت: جمعی از اعضای تشکل های مردم نهاد محیط زیست به همراه مدیرکل و کارکنان این اداره کل، تالاب کوه نمک این استان را از زباله‌های رهاشده پاکسازی کردند.

سید محمدرضا بهشتی پور هفته گذشته اظهار داشت: همه ساله به مناسبت روز جهانی «زمین پاک» برنامه های متعددی در چندین کشور با هدف توجه و آگاهی دادن نسبت به اهمیت حفظ و حراست از زمین و طبیعت برگزار می شود.

تالاب کوه نمک در کیلومتر ۱۵ از جاده قم به جعفریه و در دشت گازران قرار دارد.

ظرفیت کتابخانه‌های تخصصی قم در اختیار عموم مردم قرار گیرد

استاندار قم با انتقاد از عدم استفاده درست و کامل از ظرفیت کتابخانه‌های تخصصی موجود مانند کتابخانه مدرسه فیضیه گفت: این قبیل کتابخانه‌ها با برخی اصلاحات و بازبینی‌ها بصورت عمومی در اختیار همه اقشار مردم قرار بگیرند.

سید محمدتقی شاهچراغی روز سه‌شنبه درجلسه شورای انجمن کتابخانه‌های عمومی قم، طی سخنانی با انتقاد از نبود کتابخانه عمومی شاخص در شهرک پردیسان ابراز داشت: هم اکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر در پردیسان ساکن هستند و از طرفی ظرفیت برخی نهادهای دولتی در این منطقه بصورت کامل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: لازم است تا نهاد کتابخانه‌های عمومی قم در اسرع وقت مطالعات آمایشی خود نسبت به نیاز مناطق استان به کتابخانه عمومی به خصوص در شهرک پردیسان را نهایی کند.

درسطح استان قم ۲۴کتابخانه عمومی فعال است.

قم در رتبه دوم مطلوبیت سرانه مطالعه در کشور قرار دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه این استان از نظر مطلوبیت و بالابودن سرانه مطالعه در رتبه دوم کشور قرار دارد گفت: با راه اندازی قریب الوقوع کتابخانه مرکزی تعداد کتابخانه‌های عمومی قم به ۲۵ باب خواهد رسید.

سید موسی حسینی کاشانی هفته گذشته در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان قم، با اشاره به تشکیل انجمن کتابخانه های عمومی در تمام استان‌ها و شهرستان‌های کشور، بیان کرد: این انجمن به ریاست استاندار و با حضور تعدادی از مسئولان حقیقی و نهادهای حقوقی باید در طول سال جلسات خود را بصورت مستمر برگزار نماید.

وی یادآور شد: از محل سفر رییس جمهوری به قم در دی ماه سال گذشته ۱۵ میلیارد تومان برای تجهیز و راه اندازی کتابخانه مرکزی اختصاص یافته که هم اکنون ۵ میلیارد تومان از آن جذب شده‌است.

شهرک پردیسان قم فاقد کتابخانه عمومی

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی قم که روز سه‌شنبه با حضور استاندار برگزار شد از عدم وجود کتابخانه عمومی در شهرک پردیسان برغم جمعیت بالای آن انتقاد شد.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان قم در این جلسه با اشاره به توزیع نامتوازن کتابخانه در برخی نقاط شهر قم یادآور شد: در شهرک پردیسان قم برغم جمعیت بالای ساکن در آن هیچ کتابخانه عمومی وجود ندارد؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی در صورت تامین زمین یا ساختمان در کمتر از دو ماه یک کتابخانه در این منطقه فعال خواهد کرد.

سجاد عمرانی ادامه داد: به دلیل جمعیت بالای شهرک پردیسان همچنین نهاد کتابخانه های عمومی قم آمادگی دارد تا با راه اندازی کتابخانه سیار، بخشی از نیازهای موجود در این منطقه را جبران نماید.

شهرک پردیسان در منطقه هشتم شهرداری قم و در جنوب غربی این شهر قم واقع‌ شده است، این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

دستور آزادی ۵۰ نفر از زندانیان قم

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب قم اعلام کرد: در بیست و چهارمین روز از ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با بازدید مسوولان قضایی از زندان قم، دستور آزادی ۵۰ نفر از زندانیان صادر شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن غریب دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هفته گذشته به همراه معاونان و کلیه قضات دادسرای عمومی و انقلاب استان به‌صورت چهره به چهره و نزدیک با زندانیان دیدار و به درخواست‌های قانونی آن‌ها در خصوص عفو، تخفیف مجازات و آزادی به‌صورت جداگانه رسیدگی کردند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار که با آزادی ۵۰ نفر از زندانیان جرائم غیر خشن و واجد شرایط همراه بود، دستورات لازم برای حل مشکلات زندانیان در برخورداری از نهادهای ارفاقی صادر شد.

کاهش ۱۴درصدی فوتی‌های حوادث رانندگی

مسوول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ قم گفت: تعداد فوتی‌های حوادث رانندگی درفروردین‌ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال،‌ ۱۴ درصد کاهش یافته‌است.

مسعود عبدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ افزود: در فروردین امسال ۶ نفر و در مدت مشابه پارسال ۷ نفر در حوادث رانندگی این استان جان خود را از دست دادند.

وی اضافه کرد: دراین مدت ۳۴ هزار و ۵۹۲ تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ قم برقرار شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷.۴ کاهش نشان می‌دهد، ولی تعداد ماموریت‌ها در این مدت ۲.۲۴ درصد افزایش یافته‌است.

لزوم توسعه صنایع فرهنگی به جای صنایع آلاینده

استاندار قم با تاکید بر اینکه صنایعی که در قم شکل می‌گیرند باید مبتنی بر زیست بوم و اقلیم این استان باشند گفت: اصرار ما بر توسعه صنایع فرهنگی در این استان است.

سید محمدتقی شاهچراغی هفته گذشته در جلسه هم‌اندیشی با دبیران تشکل‌های دانشجویی و دانشجویان فعال دانشگاه‌های استان در تالار اندیشه دانشگاه قم، طی سخنانی اظهار داشت: ما وارث مجموع مشکل‌ها و مسائل تلمبار شده‌ای هستیم، همه تلاش و برنامه‌ریزی در استانداری به این سمت است که مسائلی که مطرح شده و یا می‌شود، را به استناد قانون حل کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه همه مسائل استان بر اساس یک اولویت‌بندی و با استفاده از ظرفیت‌ها درحال پیگیری است، موضوع انتصاب مدیران را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: انتصاب مدیران یک موضوع دوطرفه میان استانداری و وزارتخانه‌های مختلف است، در حوزه دستگاه‌هایی مانند صنعت، معدن، تجارت، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی که مخاطب عمومی دارند، و گره مشکل‌های مردم بیشتر توسط این مجموعه‌ها باز می‌شود، با انتصاب‌هایی که انجام دادیم، واقعا توفیق‌های خوبی را شاهد هستیم.

لزوم ارائه طرح توسط شرکت‌های دانش بنیان برای مدیریت بهتر پسماند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند طرح های خود برای مدیریت هرچه بهتر پسماندها از جمع آوری تا دفع اصولی را ارائه دهند.

سید عبدالله میرابراهیمی هفته گذشته در میزگرد رسانه ای خبرگزاری ایرنا که به مناسبت هفته «زمین پاک» برگزار شد، گفت: در سال گذشته به صورت میانگین روزانه بیش از ۶۰۳ تن زباله در سایت پسماند البرز دریافت شده است، در حالی که این میزان در سال ۹۶ حدود ۷۱۹ تن بوده است.

وی با بیان اینکه طی ۵ سال گذشته سالانه ۴ تا ۵ درصد تحویل زباله به سایت پسماند کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: با وجود افزایش جمعیت و توسعه شهری، این مقدار کاهش یافته که یکی از دلایل آن افزایش پسماند خشک خانوارها به حدود ۳۰ درصد کل پسماندهاست.

وی یکی دیگر از دلایل کاهش تحویل زباله به سایت پسماند را تفکیک آنها توسط پیمانکاران و گاراژهای غیرمجاز دانست و گفت: روزانه حدود ۹۰ تن پسماند خشک توسط نیروهای رسمی و زباله گردها در مبداء تفکیک می شود.

میرابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از زباله های دریافتی در سایت پسماند البرز پردازش و جداسازی می شود، اظهار داشت: ۲۰ درصد از پسماندهای پردازش شده پلاستیک و نایلون هستند که هم اکنون ۱۰ درصد آن تبدیل به گرانول می شوند و در نهایت ۴۰ درصد پسماندها در خط پردازش، منسوجات، مواد سلولزی و بخشی از نایلون ها هستند که برای تبدیل آنها به مواد و انرژی در حال مطالعه هستیم.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید