کد خبر: 376316
۰
PNAZAR
نسخه چاپی
راز ناتمام و تصویری از ناگفته‌های شهادت باهنر و رجایی/ امانی:

می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون ایرنا، انقلاب اسلامی از بدو ایجاد تا به حال که بیش از ۴۰ سال از آن می گذرد، با خون شهدای بسیاری آبیاری شده است. محمدعلی رجایی رئیس‌جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر نیز از جمله این شهدای والا مقام هستند که در حدود ساعت ۳ بعد از ظهر روز یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب بسیار قدرتمندی که سازمان تروریستی منافقین در ساختمان نخست‌وزیری کار گذاشته شده بود، به شهادت رسیدند. مسعود کشمیری عامل بمبگذاری و شهادت این بزرگواران، نفوذی سازمان مجاهدین خلق، که مزدورانه و منافقانه توانسته بود اعتماد شهید رجایی را به سوی خود جلب نماید، در آن برهه سمت دبیری امنیت ملی را بر عهده داشت.

این واقعه درست دو ماه پس از آن رخ داد که آیت‌الله سید محمد حسینی ‌بهشتی و بیش از ۷۰ تن از چهره‌های سیاسی و اجرایی عضو حزب جمهوری اسلامی در انفجار دفتر این حزب ترور شده و به شهادت رسیده بودند.

«راز ناتمام» و تصویری از ناگفته‌های شهادت «باهنر» و «رجایی»/ امانی: می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

امانی: داستان سریال «راز ناتمام» کاملا واقعی و تاریخی است

حالا این واقعه تاریخی دستمایه ساخت سریالی به نام راز ناتمام در صداوسیمای مرکز کرمان شده است و بناست از روز شنبه -۲۲ مردادماه- روانه آنتن شبکه یک سیما شود.

امین امانی که کارگردانی سریال راز ناتمام را برعهده دارد، در آستانه پخش سریال به خبرنگار رادیو و تلویزیون ایرنا گفت: این سریال یک اتفاق ویژه برای من است و تلاش کردم که سریال از سطح کیفی مطلوبی برخوردار باشد.

وی ادامه داد: تا به حال درباره این مقطع تاریخی سریالی ساخته نشده است. معمولا در سریال‌هایی که با موضوع تاریخ معاصر ساخته شده، به موضوع شهادت باهنر و رجایی پرداخته نشده است و شاید تنها اشارات کوچکی را در این باره دیده باشیم. داستان سریال راز ناتمام کاملا واقعی و تاریخی است و همین هم کار را برای ما دشوار می‌کرد. مخصوصا در انتخاب بازیگر که هم باید شبیه به افراد حقیقی می‌بودند و هم اینکه وقتی در کنار هم قرار می‌گرفتند، نسبت اندامی آنها مانند قد رعایت شده باشد. همین هم باعث شد تا در بخش انتخاب بازیگر و گریم‌ها زمان زیادی صرف کنیم.

امانی درباره تن صدای بازیگرها و شباهت آنها با اشخاص حقیقی نیز توضیح داد: در سریال صداها هم واقعی است و مربوط به سرصحنه هستند. در حقیقت بازیگرها صداسازی کرده‌اند.

امانی درباره اینکه کدام بخش از واقعه ۸ شهریور بیشتر مدنظرش بوده نیز توضیح داد: در حقیقت محوریت سریال شهید باهنر و زندگی ایشان است. ما در سریال به روابط خانوادگی او پرداخته‌ایم. در کنار آن شخصیت های دیگر نیز تصویر شده‌اند. این را هم بگویم که پیش از ما کسی تا به حال سراغ زندگی این شهید بزرگوار نرفته بود و برخی وقتی فهمیدند من چنین کاری را می‌سازم گفتند که در نهایت اجازه پخش نخواهی گرفت!

وی ادامه داد: ولی من به سراغ تاریخ رفته‌ام و تمام تلاشم را کرده‌ام تا به دور از شعارزدگی و دروغگویی تصویر درستی از این شخصیت‌ها به تصویر بکشم، اما فضاسازی آن دوران کار بسیار سختی بود و البته اعتقاد دارم که تا به حال هم نگاه شهید باهنر روی این کار هست که با وجود پیش آمدن مشکلات بسیار، تا به حال کار خوب پیش رفته و تمام موانع شکر خدا رفع شده‌اند.

«راز ناتمام» و تصویری از ناگفته‌های شهادت «باهنر» و «رجایی»/ امانی: می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

مشورت با خانواده شهید باهنر

وی درباره اینکه در ساخت سریال راز ناتمام تا چه میزان با خانواده شهید باهنر نیز ارتباط داشتید؟ توضیح داد: خوشبختانه من در گام اول همشهری شهید باهنر هستم، به ایشان علاقه بسیاری دارم و همیشه هم دوست داشتم که سریالی درباره ایشان ساخته شود. در طول ساخت سریال هم مدام با خانواده و فرزند ایشان در ارتباط بودیم و از نزدیک در جریان ساخت سریال قرار داشتند. در حقیقت با حضور ایشان توانستیم اطلاعات دقیق و درستی به دست بیاوریم و از آنها در ساخت سریال بهره ببریم.

وی در پایان درباره تولید کار تاریخی در زمان حال و با وجود شیوع کرونا گفت: متأسفانه یکی از موضوعاتی که سختی کار ما را مضاعف کرد، موضوع بیماری کرونا بود. چون در هیچ سکانسی، کسی ماسک نمی‌زد. ما هم از بابت بیماری نگران بودیم. تمام تلاشمان را کردیم تا پروتکل‌ها دقیق رعایت شود. خوشبختانه تا به حال خداوند کمکمان کرد و امیدوارم مردم از دیدن این سریال تاریخی لذت ببرند.

همانطور که گفته شد، تا به حال سریال مستقلی درباره شهید باهنر و یا شهید رجایی تولید نشده است و از سال گذشته امین امانی کارگردانی سریالی با این موضوع را برعهده گرفته است. در حقیقت سریال رازهای ناتمام روایتی از زندگی پر فراز و نشیب این شهدا است و به مرور رویدادهای اوایل انقلاب و نفوذ دشمن را به تصویر می کشد.

«راز ناتمام» و تصویری از ناگفته‌های شهادت «باهنر» و «رجایی»/ امانی: می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

بازیگر نقش شهید باهنر و شهید رجایی چه کسانی هستند؟

فیلمنامه این سریال را جلال الدین دری نوشته است و فرهاد جم در نقش شهید باهنر، رامین راستاد در نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، مسعود رحیم‌پور در نقش شهید بهشتی، سیدجواد هاشمی در نقش شهید رجایی، بهرام ابراهیمی در نقش مهندس مهدی بازرگان، علیرضا مهران در نقش آیت الله خامنه ای و شهرام عبدلی در نقش مسعود کشمیری در این سریال ایفای نقش کرده اند.

نگین معتضدی در نقش همسر یک مامور امنیتی، مریم کاویانی، مریم خدارحمی، مهدی امینی‌خواه، مسعود رحیم‌پور، مهدی کوشکی، محمدرضا علیرضایی، ابوالفضل همراه، لیلا بوشهری و ... از دیگر بازیگران این سریال هستند.

«راز ناتمام» و تصویری از ناگفته‌های شهادت «باهنر» و «رجایی»/ امانی: می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

دارابی: شهیدان رجایی و باهنر الگوی مناسبی برای مسئولین هستند

درباره این سریال علی دارابی معاون سابق امور استان های سازمان صداوسیما گفته است: هفته دولت همیشه یادآور دو مرد بزرگ در تاریخ معاصر کشورمان است، شهیدان رجایی و باهنر که این هفته هم به مناسبت سالروز شهادت آنها نامگذاری شده است. شهیدان رجایی و باهنر دو معلم ساده زیست، با اخلاق، جهادی، پاکدست و ایثارگر، الگوی مناسبی برای خدمتگزاران و مسئولین هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه همواره یادآور شده یکی از شیوه‌های مناسب و به روز برای شناخت بیشتر این شخصیت‌ها و شناساندن آنها به نسل حاضر و صد البته کارگزاران و دولتمردان امروز، استفاده از قالب نمایش است خاطرنشان کرد: فیلم‌های کوتاه و بلند و سریال‌هایی که همه یا بخشی از زندگی قهرمانان واقعی را به تصویر بکشد و در این بین، راز ناتمام از همین دست آثار است که با محوریت زندگی شهید باهنر در صدا و سیمای مرکز کرمان تولید می‌شود ؛ سریالی که تصویربرداری را پشت سرگذاشته و به زودی آماده پخش خواهد شد و در تلاش است رازهای ناگفته‌ای از زندگی این دولتمرد بزرگ را برایمان تعریف کند.

«راز ناتمام» و تصویری از ناگفته‌های شهادت «باهنر» و «رجایی»/ امانی: می‌گفتند اجازه پخش نخواهی گرفت!

راستاد: فقط لهجه آیت الله رفسنجانی را در بازی نشان دادم

همان طور که گفته شد، رامین راستاد در این سریال نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی را ایفا می کند. این هنرمند درباره نزدیک شدن به نقش و باورپذیرتر کردن به نقش وی، عنوان کرد: تا جایی که توانستم تمام سخنرانی‌های آقای رفسنجانی را دیدم و رصد کردم اما معمولا دو دهه آخر عمر را بیشتر به‌یاد داریم و کسی دهه۵۰ زندگی ایشان را یادش نیست. یکی از جذابیت‌های قصه سریال این بود که مستقیم وارد تاریخ نمی‌شدیم؛ قصه با زمان حال شروع می‌شود و در فلاش‌بک‌هاست که مبارزات و تاثیر روحانیت را می‌بینیم.

وی ادامه داد: آقای رفسنجانی از آن شخصیت‌هایی است که خیلی خوب در ذهن مخاطب مانده و خیلی از افراد با لحن و بیان ایشان شوخی می‌کردند. من هم سعی کردم در این سریال که ۳۰سالگی ایشان را می‌بینیم و صدای‌شان خیلی خش‌دار نیست، فقط لهجه‌شان را در بازی نشان دهم و خیلی کم سراغ صدایی که معمولا از ایشان شنیده‌ایم، رفته‌ام.

راستاد درباره کلیت سریال بیان کرد: مخاطب را هیچ وقت نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما تا به حال سریالی درباره آن مقطع از تاریخ تا این حد کامل ساخته نشده و معمولا این شخصیت‌ها را در حاشیه می‌دیدیم. در این سریال به این شخصیت‌ها کامل پرداخته می‌شود و قصه شامل این شخصیت‌ها و کشمکش‌های سیاسی آن دوران است. بنابراین فکر می‌کنم مخاطب سریال را دوست خواهد داشت. آقای امانی هم از جمله کارگردان‌های آینده‌داری است که به زودی از او بیشتر خواهیم شنید.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.