کد خبر: 383548
۰
۰
نسخه چاپی

حذف ارز در پرداخت جوایز شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن

به گزارش قم پرس حمید مجیدی مهر رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص مسابقات بین‌المللی قرآن کریم گفت: در راستای تحقق بخشیدن به فرامین مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و حمایت و تقویت پول ملی کشور، از سی و نهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم؛ تمامی جوایز و حق الزحمه داوران و متسابقین به صورت ریالی پرداخت خواهد شد.

مجیدی مهر با بیان این موضوع که تا قبل از این؛ تمامی جوایز شرکت کنندگان و حق الزحمه داوران خارجی از سال ۱۳۶۰ تاکنون به صورت ارز خارجی (دلار و یورو) پرداخت شده است و البته این موضوع دارای سختی‌ها و پیچیدگی‌های خاص مالی و سیاسی بوده است؛ لذا در جهت حرکت روبه جلو در اقتصاد مقاومتی؛ زین پس تمامی پرداخت‌های خارجی با پول ملی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد.

مجیدی مهر افزود: در چارچوب ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نیاز کشور به حرکت در مسیر پایداری اقتصادی و کاهش آسیب‌پذیری کشور در این حوزه؛ باید به سمت حذف دلار و ارز خارجی حرکت نمود. متأسفانه سلطه جهانی دلار در حوزه‌های مختلف، نگرانی‌هایی را به وجود آورده و از همین رو است که مقام معظم رهبری بر قطع وابستگی کشور به دلار تأکید زیادی دارند تا بدان جا که فرمودند: اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.

شاید تصور افراد جامعه این باشد که منظور از فرمایشات مقام معظم رهبری صرفاً در حوزه اقتصاد کلان است اما با بررسی فرمایشات معظم له می‌توان به این موضوع پی برد که این راهبرد کلان نظام در تمامی عرصه‌ها باید باشد و حوزه قرآن در بین مجموعه‌های فرهنگی و دینی، نیز می‌بایست در این خصوص پیشگام باشد.

مجیدی مهر در ادامه گفت: کشور ما با وجود تحریم‌های فراوانی که از سوی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا متحمل می‌شود، اما تاکنون اقدام جدی برای حذف دلار و یا سایر ارزها از مبادلات بین‌المللی انجام نداده است لذا مسابقات قرآن کریم می‌تواند در این عرصه نیز در چارچوب سیاست‌های کلان نظام مقدس جمهوری اسلام ایران الگو سایر بخش‌های خصوصاً فرهنگی و مذهبی باشد. کما اینکه خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً خداوند برای کافران بر مؤمنان راه تسلطی قرار نداده است.

همچنین ذکر این موضوع نیز ضروری است که حذف دلار از مراودات مالی مربوط به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، می‌تواند باعث ایجاد عدالت در پرداخت حق الزحمه داوران ایران و خارجی شده و فاصله حق الزحمه ها را به حداقل برساند. همچنین در زمینه تأمین مالی جوایز نیز با تعیین رقم ثابت ریالی در ابتدای هر سال، می‌توان انضباط مالی و صرفه جویی را شاهد بود چرا که نوسانات بازار ارز دیگر تأثیری بر روند مسابقات قرآن کریم نخواهد داشت.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید