کد خبر: 393925
۰
۰
نسخه چاپی

تولید از مهمترین اولویت‌های کشور است

به گزارش قم پرس مهدی نیازی ظهر شنبه در مراسم بهره‌برداری از شهرک صنعتی رضوی در مشهد اظهار کرد: در تأمین آب شهرک صنعتی رضوی نیاز است که هر چه سریع‌تر انتقال آب از دریای عمان صورت گیرد، اخیراً طی مراسمی لوله گذاری خط انتقال آب از دریای عمان با حضور رئیس جمهور آغاز شد که تا پایان سال این آب به مشهد خواهد رسید.

تولید از مهمترین اولویتهای کشور است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین اولویتهای کشور را تولید دانست و افزود: ۱۰ سال است که رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال‌ها با مضمون تولید بر این مهم تاکید دارند، لذا همه اتفاقات در این کشور باید حول محور تولید انجام گیرد و قوای سه گانه باید در این زمینه هم افزا و همسو باشند.

وی گفت: سیاست این وزارتخانه توسعه استقرار واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی است، زیرا هم محدودیت زمین برای واگذاری به واحدهای تولیدی در خارج از شهرک‌های صنعتی وجود دارد و هم امکان فراهم کردن زیرساختهایی مانند آب و برق و گاز در خارج از شهرک‌ها مهیا نیست لذا طی دو سال گذشته با توجه به این رویکرد اقدامات خوبی انجام شده است.

نیازی ادامه داد: در خصوص تأمین آب مورد نیاز شهرک‌های صنعتی تاکنون ۲ هزار لیتر پساب شهری تأمین شده است، در مجموع هزار و ۵۵۰ لیتر به ظرفیت آب و هزار و ۵۰۰ مگاوات برق به ظرفیت برق و ۱۳ هزار هکتار زمین به ظرفیت اراضی شهرک‌های صنعتی کشور در این دو سال اضافه شده است، تلاش ویژه وزارتخانه توسعه زیرساختهای شهرک‌های صنعتی است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: رویکرد دیگر وزارتخانه آن است که توسعه شهرک‌های صنعتی صرفاً توسط دولت انجام نشود، در این زمینه مشوق‌هایی برای حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری به منظور توسعه شهرک‌های صنعتی ایجاد شده است.

شهرهای صنعتی باید در آینده جایگزین شهرک‌های صنعتی شوند

وی با بیان اینکه شهرهای صنعتی باید در آینده جایگزین شهرک‌های صنعتی شوند، افزود: در هر شهرک صنعتی مواردی از جمله ایجاد ریل، فرودگاه و بندر خشک، ایجاد زیرساختهای آب، برق و گاز دنبال می‌شود.

نیازی به موضوع کاهش بروکراسی اداری و کوتاه شدن فرآیندهای دریافت مجوز صنعتی اشاره و بیان کرد: هم اکنون الکترونیکی شدن کل فرآیندهای صدور مجوز و فرآیندهای اداری مربوط به واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دنبال می‌شود تا همه فرآیندها آسان و روان شود.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ساماندهی لکه‌های صنعتی اطراف کلانشهرها طبق برنامه هفتم توسعه کشور در هشت کلانشهر کشور از جمله مشهد در حال انجام است.

وی افزود: لکه‌ها یا مجتمع‌های صنعتی مجموعه‌ای از واحدهای پراکنده صنعتی و تولیدی هستند که مشمول تعریف شهرک یا ناحیه صنعتی نمی‌گردند.

نیازی بیان کرد: پارسال دولت مصوبه خوبی برای ساماندهی لکه‌های صنعتی در تهران و البرز داشت که بزودی این مصوبه برای تبریز نیز صادر می‌شود، در واقع هشت کلانشهر در کشور می‌توانند از این مصوبه بهره مند شوند که یکی از آنها مشهد است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: لکه‌های صنعتی اطراف مشهد با مصوبه دولت می‌توانند ساماندهی شوند تا واحدهای صنعتی و صنفی بتوانند از اراضی اطراف برای توسعه شهرک صنعتی یا ایجاد مجتمع صنفی بهره گیرند.

وی گفت: در برنامه هفتم توسعه کشور نیز چند حکم برای توسعه شهرک‌های صنعتی لحاظ شده است که از جمله آن ورود سازمان صنایع کوچک به ایجاد مجتمع‌های صنفی برای ایجاد شهرک ویژه صنوف تولیدی، سلب صلاحیت از کسانی که سالهای طولانی زمین‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی را تملک کرده و در آنها ساخت و ساز یا تولیدی نداشته‌اند و واگذاری زمینهای آنها به سرمایه گذاران و متقاضیان جدید است.

نیازی افزود: برنامه ریزی برای ایجاد ۴۰ شهرک فناوری به منظور استقرار شرکتهای دانش بنیان که تاکنون ۲۰ شهرک جانمایی شده است، ایجاد کارگاه‌های کوچک صنعتی در شهرک‌های صنعتی و واگذاری آنها به متقاضیان و ساماندهی لکه‌های صنعتی اطراف کلانشهرها از دیگر موارد برنامه هفتم توسعه کشور مرتبط با توسعه شهرک‌های صنعتی است.

۲۰۰ هکتار از شهرک صنعتی رضوی قابل واگذاری به حوزه صنعت شده است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه طی دو سال گذشته تاکید ویژه ای بر تأمین زیرساختها بویژه زیرساختهای شهرک‌های صنعتی در کشور دارد که نتیجه تلاش‌ها در این بخش امروز در بهره برداری از شهرک صنعتی رضوی به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور به ثمر نشسته است، این آغاز یک کار بزرگ در حوزه صنعت است، به طوری که بیش از ۲۰۰ هکتار از این شهرک قابل واگذاری به حوزه صنعت شده و زیرساختهای آن نظیر آب، برق و گاز نیز تأمین شده است.

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید