کد خبر: 399966
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

تصحیح جدید کلیات طالب علی لکهنویی وارد بازار نشر شد

به گزارش قم پرس، کتاب «قطره دریای همت» نوشته امیرحسین مدرس، شاعر و ترانه سرای معاصر به تازگی توسط انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب گزیده‌ای از کلیات طالب علی لکهنویی متخلص به عیشی است.

طالب علی لکهنویی شاعرقرن سیزده قمری است که تا پیش از این تصحیح، کمتر به سروده‌ها و شرح حال او توجه شده. عیشی آن طور که مدرس در مقدمه کتاب خود عنوان کرده است در سال ۱۱۹۷ قمر ی در لکهنو در هندوستان متولد شده است. پدرش شاعر و نویسنده و از نزدیکانِ الماس علی خان، خواجه سرایِ بارگاه آصف الدوله بهادر بوده است. عیشی نزد میرزا محمد حسن قتیل لاهوری شاگردی کرد و شعر سراییدن به فارسی و هندی را آموخت و در کنار آن در نثرنویسی نیز مهارت کسب کرد. تا جایی که قتیل لاهوری در زمان مرگ خود عیشی را به عنوان جانشین خود در شعر و ادب معرفی کرد.

عیشی به گواه اشعاری که در مدح ائمه اظهار (ع) از خود به جای گذاشته شیعه اثنی عشری بوده و ارادتی ویژه به خاندان عصمت و طهارت داشته است تا جایی که بخشی ویژه از اشعار خود در دیوان کلیاتش را به آنها و به طور ویژه حضرت علی (ع) اختصاص داده است.

دوران حیات عیشی به گواهی تاریخ مقارن است با دوره بازگشت ادبی و بروز و ظهور طرز هندی در شعر که در سروده‌های عیشی نیز بروز کرده است.

مدرس در این تصحیح بر اساس دو نسخه خطی موجود یکی در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و یک نسخه موجود در مرکز میکروفیلم نور در دهلی نو و بر اساس منطق التقاطی و بینابینی به تصحیح و تدوین اشعار این شاعر در این کتاب پرداخته است.

آنچه در این کتاب از نظر مدرس گذشته شامل کلیات عیشی به نظم است شامل برخی اشعار که از نظر سبک و سیاق و روش نوشتاری بسیار پیچیده و فنی است و در کنار آن برخی از ترکیب بندی‌ها و مثنوی‌های برجای مانده از شاعر و نیز غزل و قصیده و مثنوی و رباعی و ترکیب بند و… که سعی شده در مجموع گزیده‌ای کامل از همه آنچه شاعر در کارنامه کاری خود دارد را در خود جای دهد.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.