کد خبر: 401825
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

منطقه آزاد بانه و مریوان طی هفته‌های آتی آغاز به کار می‌کند

به گزارش قم پرس، حجت الله عبدالملکی در نشست خبری با رسانه‌ها در حاشیه برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق، گفت: راه اندازی این منطقه آزاد در توسعه همکاری‌های ایران و کردستان نقش ویژه‌ای ایفا خواهد کرد.

عبدالملکی با بیان اینکه منطقه آزاد بانه و مریوان قانونا تصویب شده و اعضای هیئت مدیره توسط هیئت وزیران انتخاب شده اضافه کرد: این منطقه فرصتی است برای فعالیت‌های مشترک اقتصادی بین ایران و عراق و تجار و فعالان اقتصادی اقلیم می‌توانند از مزایای این منطقه آزاد بهره مند شوند.

وی، به گسترش فعالیت‌های صادراتی و وارداتی اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و اذعان داشت: ایجاد خط تولید توسط تجار و فعالان اقتصادی سلیمانیه در منطقه آزاد بانه و مریوان می‌تواند این اقلیم را به قطب صادرات تبدیل نماید و می‌تواند تجارت پرسود و دوسر برد برای فعالان اقتصادی را در بر داشته باشد

افزایش روابط اقتصادی بین اقلیم کردستان عراق و ایران

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه روابط اقتصادی بین اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران روز به روز در حال افزایش است اضافه کرد: علیرغم مشکلاتی که دشمنان دو ملت بویژه ناامنی که آمریکایی‌ها ایجاد کرده‌اند روابط اقتصادی و سیاسی ایران و عراق روز به روز در حال توسعه بوده و با زحمات و تلاش‌های مسئولین و بخصوص بخش خصوصی ایران و اقلیم کردستان، میزان تجارت واردات و سرمایه گذاری‌های مشترک به سرعت رو به رشد است.

عبدالملکی گفت: در این نمایشگاه ۸۰ شرکت جمهوری اسلامی محصولات خود را در بخش‌های صنعت، کشاورزی، بهداشت و درمان، سلامت، مواد غذایی و محصولات صنعتی در معرض دید بازدید کنندگان قرار می‌دهند.
وی افزود: در این نمایشگاه، در بخش ویژه هم مناطق آزاد ایران شرکت کرده‌اند تا هم ظرفیت‌های صادراتی این مناطق عرضه شود و هم محصولاتی که قابلیت صادرات به اقلیم کردستان را دارند معرفی گردد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: امنیت، فرهنگ و منافع اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق بهم گره خورده است و هر عاملی که از بیرون باعث ناامنی و مشکل شود هر دو کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد لذا در موضوع امنیتی و سیاسی نیز همکاری‌های خوبی اخیراً بین دو کشور صورت گرفته است.

عبدالملکی اضافه کرد: ایجاد امنیت در منطقه، تجارت بین دو کشور را افزایش می‌دهد.

حجم ترانزیت مرز باشماق افزایش می‌یابد

وی گفت: در مرز باشماق با استاندار کردستان ایران صحبت کردم و با توجه به کاهش ترددهای ترانزیتی از مرز باشماق استاندار خبر داد که در بحث کمیته مرزی شورای امنیت ایران این موضوع مطرح و مقرر شده عمده حجم ترانزیت کالا از مرزهای پرویز خان و عمران خان به مرز باشماق منتقل شود که باعث رونق اقتصادی اقلیم و استان سلیمانیه می‌شود.

دبیرسرویس: #جوادمحمدی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.