کد خبر: 328132
۰
۰
نسخه چاپی

اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان به‌صورت مجازی برگزار می‌شود

به گزارش قم پرس ریحانه حقانی صبح دوشنبه در نشست خبری همایش ملی کتاب سال بانوان که به صورت مجازی برگزار شد با بیان اینکه این همایش یکی از بزرگترین رویدادهای علمی پژوهشی است که در جامعه الزهرا علیها السلام آغاز شد، گفت: مراسم اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان قرار بود سال گذشته برگزار شود، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا به امسال موکول شد و اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه جاری از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

معاون پژوهش جامعه الزهرا (س) با اشاره به اینکه بعد از اختتامیه نخستین همایش ملی کتاب سال بانوان که با حضور آیت‌الله مکارم شیرازی برگزار شد، فراخوان دومین همایش در دستور کار قرار گرفت، افزود: امسال نیز اختتامیه دومین همایش کتاب سال بانوان با پیام تصویری آیت‌الله نوری همدانی برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کسی نمی‌تواند انکار کند که رخداد مهمی در عرصه تألیف کتاب‌هایی که توسط بانوان صورت می‌گیرد، ادامه داد: ما خلاهایی در بحث‌های تألیفی بانوان داشتیم و این همایش با قدمت زیادی که جامعه الزهرا (علیها السلام) در عرصه تربیت بانوان و طلاب علوم دینی دارد، شایسته بود که این همایش در حوزه تألیف کتاب در حوزه بانوان برگزار شود.

حقانی با بیان اینکه ما در برگزاری این همایش، هدف‌های متعددی داشتیم که با توجه به این اهداف، در آغاز راه هستیم، گفت: بحث شناسایی و معرفی مؤلفان بانو و نیازهای تألیفی بانوان یکی از اهداف مهم ما است و در واقع ما رویکرد موضوع محوری آن را در نظر داریم که بحث تألیف و موضوع زن و خانواده است.

وی افزود: در همایش اول در سال ۱۳۹۷، محدودیت زمانی برای دریافت آثار نداشتیم و تمامی آثار بانوان در عرصه علوم انسانی اسلامی و آثار منتشر شده بانوان و آقایان با موضوع زن و خانواده دریافت شد و این فراخوان را با گستره مناسبی شروع کردیم.

معاون پژوهش جامعه الزهرا (س) با بیان اینکه در مجموع ۲۶۵ اثر به دبیرخانه دومین همایش کتاب سال بانوان ارسال شده است، ادامه داد: در نخستین همایش کتاب سال بانوان به دلیل عدم محدودیت زمانی برای آثار دریافتی، بیش از ۶۰۰ اثر به دبیرخانه همایش ارسال شد، اما در دومین همایش کتاب سال بانوان، با توجه به اینکه فقط آثار منتشر شده در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مورد پذیرش قرار گرفت، آمار قابل ملاحظه‌ای است.

وی در ادامه مجموع آثار تألیف شده را شامل ۲۴۷ اثر شامل ۱۵۵ کتاب، ۲۷ رساله (دکتری و سطح ۴) و ۶۵ مقاله علمی پژوهشی، یک اثر تصحیح و تعلیق، ۱۷ اثر ترجمه و ۳۶ اثر خارج از موضوع همایش بیان کرد و گفت: ۹۲ اثر پس از ارزیابی اولیه به مرحله ارزیابی تفصیلی راه یافتند و پس از دو نوبت ارزیابی تفصیلی و ارسال آثار به کمیته علمی، در نهایت ۲۳ اثر حائز رتبه بندی شدند و در مجموع، ۱۸۴ نفر در این همایش شرکت کردند که ۱۷۱ نفر آنان بانوان حوزوی و دانشگاهی و ۱۳ نفر آقا بودند.

حقانی با اشاره به اینکه در دومین همایش کتاب سال بانوان در ۱۰ گروه علمی دریافت آثار داشتیم، ادامه داد: آثار دریافت شده در ۱۰ گروه علمی شامل اخلاق و عرفان، ادبیات و هنر، تفسیر و علوم قرآن، زن و خانواده، علوم اجتماعی و جامعه شناسی، علوم تربیتی و روانشناسی، علوم حدیث، فقه و حقوق، فلسفه و کلام و همچنین تاریخ، سیره و تراجم بود که بیشترین فراوانی آثار دریافتی ما در سه عرصه کلان زن و خانواده، تفسیر و علوم قرآن و منطق، فلسفه و کلام بود، به ویژه در حوزه زن و خانواده آثار ارزشمندی دریافت شد.

وی در ادامه افزود: پس از اختتامیه نخستین همایش، آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف مورد توجه قرار گرفت و شورای سیاستگذاری همایش کتاب سال بانوان در طول این مدت، چند جلسه پیرامون ضوابط و قوانین همایش تشکیل داد که هدف مهم این همایش به طور کلی، شناسایی بانوی تراز انقلاب اسلامی است و ما با شناخت آثار و تألیفات بانوان می‌توانیم ظرفیت‌ها را شناسایی کرده و به جایگاه اصلی بانوی تراز انقلاب اسلامی برسانیم.

حقانی محدودیت زمانی و دریافت مقاله را از تفاوت‌های دومین همایش کتاب سال بانوان بیان کرد، افزود: سومین تفاوت این همایش با نخستین همایش، ارتقای آثار دریافتی است و با توجه به آثاری که دریافت کردیم و محدودیت زمانی قائل شدیم، اما سطح علمی شرکت‌کنندگان نسبت به نخستین همایش ارتقا پیدا کرده بود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه تلاش ما این است که جایگاه همایش کتاب سال بانوان شناخته و نهادینه شود، گفت: اقبال مراکز علمی و پژوهشی نسبت به همایش بسیار شایسته بود و ما باید به تراز اصلی و جایگاه اصلی همایش برسیم و با پایان دومین همایش، فراخوان سومین همایش کتاب سال بانوان در مراسم اختتامیه اعلام و آثار برگزیده همایش و صاحبان آثار در حوزه علوم انسانی اسلامی معرفی و تجلیل خواهند شد.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید