رئیس علوم پزشکی: کرونا جان ۱۹ تن دیگر را در قم گرفت

به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی درباره آخرین وضعیت بیماران کووید-۱۹ در این استان افزود: در این مدت، ۱۲۵ تَن بیمار با علایم کرونا مثبت به صورت سرپایی پذیرش شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۱۷ تن بیمار جدید در زمینه مذکور در مراکز درمانی استان قم بستری و همچنین ۱۲۰ تن در این رابطه از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

وی بیان کرد: ۷۹۰ تن بیمار کرونا مثبت در مراکز درمانی قم بستری که ۲۳۸ تن از آن‌ها بَدحال هستند.

قدیر با بیان اینکه تاکنون تعداد ۵۸۲ هزار و ۷۵۰ دز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، گفت: همچنین در ۲۴ گذشته یک هزار و ۳۳۴ مورد تست در زمینه کرونا در این استان انجام شده که ۳۷۵ مورد آن مثبت بوده است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌ صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک»، «فاصله‌گذاری اجتماعی» و «پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش درباره ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین خبرهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قم، به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند به منظور تعیین زمان‌بندی و نوبت‌دهی تزریق واکسن بیماری کووید-۱۹ بر اساس سند ملی واکسیناسیون برای گروه های سنی اعلام شده، به «سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا» به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir مراجعه کنند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.

رئیس علوم پزشکی: کرونا جان ۱۹ تن دیگر را در قم گرفت

فعالان اورژانس قم تجلیل شدند

بر اساس این گزارش، در حاشیه جلسه ستاد کرونا دانشگاه علوم پزشکی قم و همزمان با روز اورژانس، از فعالان اورژانس پیش بیمارستانی قم تجلیل شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در این جلسه گفت: ۲۶ شهریور روز اورژانس پیش‌بیمارستانی را به همه این عزیزان تبریک می گوییم و از زحمات ارزشمند شما عزیزان قدردانی می کنیم.

قدیر خاطرنشان کرد: اورژانس یک نماد و تابلو از نظام بهداشت و درمان است و مورد اعتماد مردم می باشد که مهم‌ترین امر، همین اعتماد است.

وی اظهار داشت: کار شما جهادی است و باید با برخورد مناسب در راستای ارتقای شاخص ها مثل همیشه بکوشید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: اورژانس قم یکی از بهترین اورژانس های کشور است که دارای استانداردهای لازم و شاخص هاست.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید