کد خبر: 354811
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

چاره‌جویی برای بازگشایی اتاق فکر دولت

دانشگاه‌ها مانند بسیاری از مراکز علمی و آموزشی دریک سال و نیم گذشته متاثر از محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا دوره طولانی تعطیلی را تجربه کرده‌اند. این تعطیلی اما به معنی توقف کارکرد آموزشی این مراکز علمی نبود. هرچند آموزش حضوری امکان تداوم نداشت، ولی انتقال علم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های الکترونیک و ارتباطات مجازی ادامه یافت.

به رغم تداوم جریان آموزش، ولی کارکردهای دیگر دانشگاه‌ به عنوان یک نهاد اجتماعی مهم طی بیش از یک سال گذشته بر زمین ماند؛ کارکردهایی که تنها با حضور فیزیکی دانشجویان و استادان در محیط دانشگاه و ایجاد اجتماع علمی – اجتماعی شکل می‌گیرد.

اهمیت این کارکردها در کنار تسریع روند واکسیناسیون به عنوان مهمترین عامل کنترل بیماری، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، مسئولان را به فکر بازگشایی دانشگاه‌ها انداخته است؛ مساله‌ای که البته نگرانی‌هایی برای دانشجویان به دنبال داشته است.

برنامه دولت برای بازگشایی دانشگاه‌ها

اظهارات اخیر وزیر علوم در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، از برنامه وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه‌ها حکایت دارد. بر همین مبنا، رسانه‌ها از بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان خبر داده‌اند.

«محمدعلی زلفی‌گل» وزیر علوم در خصوص از سرگیری آموزش حضوری تصریح کرد: طی جلسه‌ای که با رؤسای دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم داشتیم، مقرر شد تا دانشجویان با اولویت‌بندی ورودی‌های مختلف در دانشگاه‌ها حضور یابند و ما بتوانیم در دانشگاه‌ها در خدمت دانشجویان باشیم. بخشی از آموزش حضوری برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود داشت، اما در مورد دانشجویان سال اول کارشناسی ارشد و مقاطع کارشناسی برای ما اصل سلامتی آنها ملاک است.

وزیر علوم افزود: معاونان آموزشی دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی مستقل خواهند داشت تا برای دانشجویان کارشناسی ارشد به دلیل آنکه تعداد واحدهای کمتری نسبت به دانشجویان کارشناسی دارند، تعداد کلاس‌های بیشتری را برگزار کنند و کمبود کلاس‌هایشان جبران شوند.

زلفی‌گل در خصوص آغاز برگزاری کلاس‌های حضوری دانشجویان کارشناسی ارشد توضیح داد: ما به دانشگاه‌ها اختیار داده‌ایم تا با توجه به امکاناتی که دارند بتوانند برای ورود دانشجویان اولویت‌بندی کنند.

مسئولیت و ماموریت دانشگاه از نگاه دولت سیزدهم

با این حال نظام آموزشی تعطیلی بردار نیست و چاره‌ای جز بازگشایی محتاطانه و تدریجی مراکز آموزشی وجود ندارد. چنانکه از اظهارات رئیس‌جمهوری می‌توان دریافت، دولت سیزدهم دستورهای کار ویژه‌ای برای دانشگاه تعریف کرده که تنها با بازگشایی آن قابل تحقق است؛ «اتاق فکر دولت در ایجاد تحول.»

اظهارات اخیر آیت الله رئیسی در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، جایگاه دانشگاه‌ها و اهمیت بازگشایی آن را نشان می‌دهد. رئیس جمهوری با بیان اینکه پیشرفت علمی و تحول، محورِ سند بالادستی گام دوم است، گفت: دانشگاه نقطه مرکزی ایجاد تحول در جامعه است و دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید اتاق فکر دولت در ایجاد تحول در جامعه باشد.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید برای حل مسائل کشور به کمک دولت بیایند و بالاتر از آن، اتاق فکر دولت باشند، افزود: روشنفکران کسانی هستند که در جایگاه دیده‌بانی به رصد مسائل جامعه می‌پردازند، به موقع درباره آسیب‌ها هشدار می‌دهند و برای رفع آنها راهکار ارایه می‌دهند.

رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برنامه‌های دولت سیزدهم برای ساختن ایران قوی نیازمند حرکت قوی در تولید علم است، گفت: در این زمینه نقش دانشگاه، نقشی محوری است که فقط با تلاش‌های وزیر علوم و در عرصه ستادی ممکن نیست. همه دانشگاه‌های کشور به‌ویژه مراکز دانشگاهی در تهران که مرکزیتی در این زمینه دارند، باید در زمینه مسأله‌شناسی و ارائه راهکار، با دولت همکاری کنند.

دغدغه دانشجویان و تدبیر وزارت علوم

مهمترین نگرانی دانشجویان و خانواده های آنان در خصوص بازگشایی دانشگاه ها با مساله حفظ سلامتی ارتباط دارد. واکسیناسیون اگرچه ضریب ایمنی بدن را در برابر بیماری افزایش می‌دهد، اما واکسن زدن به معنی پایان کرونا نیست. از همین رو است که رعایت پروتکل‌ها و دستور العمل های بهداشتی همچنان ضرورت دارد.

به خاطر مسائلی چون وجود فاصله میان محل زندگی دانشجویان با دانشگاه‌ها، مشکلات ترافیکی در شهرهای بزرگ و مساله خوابگاه‌های متراکم، بازگشایی دانشگاه‌ها با پیچیدگی‌های بیشتری در مقایسه با بازگشایی مدارس مواجه است.

مسئولان وزارت بهداشت بارها تاکید کرده‌اند که حفظ سلامت و تندرستی تمام اعضای خانواده نظام آموزش عالی کشور اصلی بنیانی و کلیدی است و همه مراحل بازگشایی با توجه به این اصل صورت خواهد پذیرفت. همین ملاحظات موجب شده وزارت علوم گزینه‌ای چون اختیار دادن به دانشگاه‌ها برای برنامه‌ریزی آموزشی درچارچوب برنامه کلی وزارت علوم را در نظر داشته باشد.

علاوه بر وزیر علوم که صراحتا بر اصل بودن موضوع سلامتی و مبنا قرار داشتن آن در تصمیمات این وزارتخانه و در عین حال اختیار داشتن دانشگاه ها در اولویت‌بندی حضور دانشجویان تاکید دارد، «علی خاکی صدیق» معاون آموزشی وزارت علوم هم روز یکشنبه ۱۸ مهرماه در نشست روسای دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری تصریح کرد: با توجه به پراکندگی آموزش عالی و تفاوت‌های موجود در زیرساخت ها، نسبت‌های دانشجویی، مقاطع تحصیلی و رشته‌های تحصیلی، ضروری است دانشگاه‌ها برنامه‌های اجرایی خود را در چارچوب برنامه کلانی که از سوی ستاد وزارت علوم ارسال شده اجرا کنند.

در حالی برخی تمام نشدن واکسیناسیون دانشجویان را دلیلی برای مخالفت خود با بازگشایی دانشگاه‌ها می‌دانند که مسئولان وزارت علوم این مهم را هم مورد توجه دارند. معاون آموزشی وزارت علوم در نشست روسای دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری با بیان اینکه یکی از شرایط حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه واکسیناسیون است، افزود: واکسیناسیون اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه ها در شهریورماه امسال انجام شد و قرار بود دانشجویان نیز تا پایان آذرماه واکسینه شوند. خوشبختانه با گستردگی واکسیناسیون، امیدواریم تا پایان مهرماه این امر صورت گیرد. در این راستا ضرورت دارد روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور حتماً برای واکسیناسیون اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان اقدام کنند.

همچنین مسئولان وزارت علوم تاکید می‌کنند که بازگشایی دانشگاه‌ها به معنی تعطیلی آموزش برخط نیست و آموزش الکترونیکی جزو سیاست های کلان نظام آموزش عالی کشور است.

به عبارتی نه هنوز امکان برگزاری کامل کلاس‌های حضوری وجود دارد، نه ترک دستاوردهای آموزش آنلاین منطقی است. به گفته خاکی، با توجه به زیرساخت های ایجاد شده در دانشگاه ها، هدف از سرگیری آموزش، بازگشت به بهمن سال ۱۳۹۸ نیست . آموزش حضوری و آموزش‌های الکترونیکی (آموزش ترکیبی) باید سرلوحه فعالیت‌ها باشد. نباید اجازه دهیم دستاوردهایمان در حوزه آموزش الکترونیکی از بین برود و نظارت جدی بر این حوزه آموزشی نیز امری ضروری است.

وی با بیان اینکه برای ادامه آموزش الکترونیکی در کنار آموزش حضوری نیاز به ارزیابی دانشگاه ها است افزود: این امر آغاز شده و این ارزیابی در حال اجراست.

همچنین فراهم‌سازی بسترهای لازم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز دانشگاهی و خوابگاه‌ها ضروری است. چنانکه «مجید صفاری نیا» مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان د ر شصت و هشتمین اجلاس سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها در ۳۰ شهریور گفت: پروتکل‌های بهداشتی محیط‌های آموزشی باید توسط وزارت بهداشت و درمان بازنگری شود و شرایط حضور در کلاس، خوابگاه، سالن‌های ورزشی و رستوران‌ها مشخص شود.

وی تاکید کرد: از آنجا که بازگشایی محدود و تدریجی دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم است؛ دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با بهرگیری گیری از نظر متخصصان، نکات مهم بهداشتی را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است.

بازگشایی دانشگاه‌ها امری گریزناپذیری است که تنها با تداوم روند واکسیناسیون و ایجاد بسترهای لازم برای رعایت اصولی دستورالعمل‌های بهداشتی با ضریب ایمنی بالا قابل اجرا خواهد بود؛ تدابیری که ثمربخشی آن تنها با همکاری تنگاتنگ وزارت علوم و وزارت بهداشت و البته همکاری خود جامعه دانشگاهی کشور شدنی است.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس