کد خبر: 357659
۰
۰
نسخه چاپی

قوت پیدا کردن و کسب تجربه؛ لازمه انتشار محتوا در فضای مجازی

به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی (تبلیغ نیوز)، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در نشست صمیمانه با رییس و مدیران کل شعبه خراسان رضوی، با تقدیر از اقدامات صورت گرفته از این دفتر اظهار داشت: از بدو ورود به فضای دفتر بر این نکته تأکید کردم که اگر اعضای هیئت علمی و فضلای دفتر بخشی از وقت خود را صرف فرهنگ عمومی کنند و در قالب های مختلف مانند تولید محتوا برای مبلغین یا برخی محافل دانشگاهی و حوزوی حضور پیدا کنند، باعث می شود شهرستان ها و محیط هایی که نیازمند به این مباحث دارند، بهره مند گردند. در خصوص بارگذاری محتوا در فضای مجازی نیز پیشنهاد می کنم که پس از قوت پیدا کردن و کسب تجربه در این فضا، جهت دار تر و با تدوین قبلی در جهت پر کردن پازل های فکری جامعه این حرکت دنبال شود.

وی به موقعیت منحصر به فرد مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی اشاره کرد و افزود: این مرکز ظرفیت بسیار بالایی دارد، به گونه ای که علیرغم تبلیغات کم، میزان مراجعات به این مرکز بسیار بالاست و میدان کار وسیعی مخصوصاً در عرصه ی مشاوره دارد.

در ابتدای این نشست، سید مجید ظهیری «مدیرکل پژوهش شعبه خراسان رضوی و رییس پژوهشکده اسلام تمدنی» در خصوص فعالیت های این پژوهشکده و اداره کل تصریح کرد: سعی شده است که دو رویکرد در پژوهشکده تقویت شود: در گام اول رویکرد برون گرایی که در این راستا اعزام برخی اعضای هیئت علمی را در قالب گروه های علمی جهادی به محافل علمی و فرهنگی شهرستان های استان مانند کاشمر، خواف، تایباد و تبادکان و مدارس علمیه مشهد داشته ایم که کلاس های روش تحقیق و مقاله و پایان نامه نویسی برگزار شده و محققین ما آخرین یافته های علمی خود را نیز به اشتراک می گذارند و این اقدامات روحیه همدلی خوبی ایجاد نموده است.

وی گفت: در بحث فضای مجازی، تشویق و حمایت از تولید محتوا و محصولاتی مانند پادکست، عکس نوشته و سخنرانی ها و لایوهای اینستاگرامی را داریم که اعضای هیئت علمی هر هفته این برنامه ها را برگزار می نمایند؛ همچنین حسینیه مجازی و سخنرانی های عالمانه و مقتل خوانی هایی که در فضای مجازی مانند پلتفرم آپارات بیش از هزار بار بازدید و دانلود شد.

رییس پژوهشکده اسلام تمدنی تصریح کرد: آخرین محصول ما، تولید کتاب مولتی مدیای پژوهشکده بود که بر اساس QRکد در 10 صفحه تمام داشته های پژوهشکده از صوت، تصویر، سخنرانی و مجلات که از طریق تلفن همراه با اسکن این بارکد به پایگاه ما متصل می شود و از مطالب بهره مند می گردد و در زمینه نشریات هم تعداد نشریات ما امسال به 5 نشریه رسید و نشریه «الهیات شهر» به مجلات ما افزوده شد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین حسینی زهانی «مدیرکل فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» در خصوص اعزام های تخصصی به دادگاه های خانواده تبیین کرد: این اعزام ها باعث شده است که آمار بالایی از طلاق ها به آشتی ختم شود.

وی افزود: اعزام های عمومی استمرار دارد و در حوزه خانواده با مشارکت سازمان های مداخله گر در حوزه طلاق با توجه به ارجاع پرونده های طلاق به تیم های مشاور ما توفیق داشته ایم که تقریباً 20 درصد این پرونده ها را به صلح و سازش برسانیم و 50 نفر در مجموعه استان درگیر هستند که می توان این مسیر را تقویت نمود، به گونه ای که دوره هایی برای تربیت مصلح برگزار شود، زیرا مسئولین دادگستری به ما اعلام کرده اند به دلیل موفق بودن این گروه ها می خواهند سایر موضوعات اختلافی را نیز به این تیم های مشاوره ای ارجاع دهند.

مدیرکل فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، امداد فرهنگی را از دیگر توفیقات اداره کل فرهنگی تبلیغی برشمرد و گفت: حتی در ایام کرونا این اعزام ها با موافقت خانواده ها انجام شده است که مبلغ و مددکار به این خانواده ها بی سرپرست و بد سرپرست سرکشی می نمایند.

وی، همچنین به توفیقات مبلغین در فضای زندان و همکاری و هماهنگی بین اداره کل تبلیغ دفتر تبلیغات اسلامی خراسان روی و معاونت تبلیغ حوزه نیز اشاره کرد، که از سوی حجت الاسلام والمسلمین واعظی مورد تقدیر واقع شد و ایشان در خصوص این اقدامات اظهار داشت: باید تلاش شود که این اقدامات در قالب اقدامات تبلیغ تخصصی دیده شود و افراد کارامد در این عرصه شناسایی و جذب شوند.

در ادامه، سید هاشم حسینی «معاون منابع انسانی و پشتیبانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» نیز به بیان نکاتی در خصوص ارائه تسهیلات و خدمات و برخی موانع و قوانین دست و پا گیر صندوق دفتر تبلیغات اسلامی اشاره کرد و تصریح کرد: دفتر تبلیغات اسلامی در خصوص تأمین مسکن پرسنل باید به شکل فعال تر مشارکت نماید و در این خصوص راهکارهایی وجود دارد که مورد استقبال رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم قرار گرفت و مقرر شد در جلسات بعدی پیگیری شود.

وی، در خصوص ایجاد انگیزه و دلگرمی برای پرسنل گفت: جریان پرداخت وام به پرسنل معضلی است که باید حل شود که در این خصوص حجت الاسلام والمسلمین واعظی اظهار کرد که ایده های خود را در خصوص مسائل رفاهی با تیمی که در این خصوص به مشهد خواهد آمد، مطرح نمایید.

سپس حجت الاسلام والمسلمین رحمانی «مدیر کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» به مشکلاتی در خصوص مراکز تخصصی و مجوز های لازم جهت برخی فعالیت ها اشاره نمود و اظهار داشت: هویت مرکز تخصصی و ساختار مرکز و فرایند طولانی تصویب رشته های مرتبط با قطب ها از جمله مشکلاتی است که این اداره کل با آن مواجه است، به عنوان مثال با وجودی که مؤسسه تخصصی آخوند خراسانی مانند مؤسسات امام رضا(ع) و علامه مجلسی(ره) قابلیت تبدیل به یک موسسه عالی را دارد اما طبق ابلاغیه صادر شده، موضوع حق التدریس های این مرکز تحت الشعاع قرار گرفته است، همچنین مسئله طولانی بودن پروسه تصویب رشته های تخصصی که مقرر شد در این خصوص جلساتی برگزار و به این موضوعات رسیدگی شود.

در ادامه این نشست، قدرت الله فرقدانی «رئیس گروه برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» تصریح کرد: وضعیت برنامه های شعبه در حال حاضر در حالت سبز قرار دارد و پروژه ها تحت کنترل است و بیش از 50 پروژه تمام شده است و امیدواریم با تأمین بودجه های مورد نیاز تا پایان سال سایر پروژه های در دست اقدام نیز پایان یابد.

وی افزود: ما در گذشته اقدامات آینده نگرانه ای انجام دادیم اما برخورد مورد انتظار و تعاملی که باید از سوی مرکز انجام شود، صورت نپذیرفته است، به عنوان مثال در مسائل راهبردی هیچ کدام از مراکز مانند شعبه خراسان رضوی ورود جدی نداشته اند و یا در موضوع بهره برداری از بودجه، ما حتی تمام بودجه های غیر قطبی را هم به سمت فعالیت های قطبی هدایت کردیم اما نه تنها مورد تشویق واقع نشدیم و حتی در برخی موارد تنبیه نیز شدیم که این مورد انتظار نبود.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: در موضوع بهره برداری حداکثری از بودجه، این دفتر بسیار موفق عمل کرده است؛ با تدبیر و نگاه صرفه جویانه کار را پیش برده ایم و با نهایت دقت برخورد می شود و انتظار می رود از بودجه کنترلی دفتر بهره مند شویم که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین سید عباس دیانت «رییس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی نمایندگی خراسان رضوی» در خصوص بودجه این مرکز گفت: امیدواریم در مقوله بودجه ریزی در ارتباط با مشهد بازنگری شود و به صورت عملیاتی بودجه ها تخصیص یابد.

وی همچنین به چاپ کتابی از سوی این مرکز در موضوع پاسخگویی اشاره کرد که از سوی پاسخگویان تمامی مراکز کشور مورد استقبال واقع شده و همچنین کتابی دیگر در خصوص قواعد فقهی پاسخگویی در دست چاپ است.

در پایان این نشست، محمدحجت نوید فر «رئیس صندوق قرض‌الحسنه شعبه مشهد» اظهار داشت: امیدواریم برگزاری این جلسات بیشتر شود و ادامه یابد زیرا شاهدیم که دغدغه معیشت طلاب بسیار جدی است و با امیدواری طلبه ها به صندوق دفتر مراجعه می کنند، لذا انتظار داریم دستمان در زمینه جذب منابع بازتر باشد تا بتوانیم خدمات و تسهیلات بیشتری به طلاب ارائه نماییم.

همچنین اختصاص وام فرزندآوری به طلاب خواهر و توانمندسازی و مهارت افزایی پرسنل دفتر مبتنی بر نیاز آینده، از دیگر نکات مورد اشاره رئیس صندوق قرض‌الحسنه شعبه مشهد بود که از سوی حجت الاسلام والمسلمین واعظی مورد تأیید قرار گرفت.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید