کد خبر: 358239
۰
۰
نسخه چاپی

تبدیل محدودیت های کرونایی به فرصت شکوفایی در کتابخانه مرکز شیخ بهایی

به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی ( تبلیغ نیوز )، وحید شریفی «رئیس کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی شیخ بهایی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی» در گفت و گویی اظهار داشت: با توجه به هدف گذاری انجام شده در این مدت، توانستیم با بهره مندی از ظرفیت ارزشمند نیروی انسانی متخصص کتابخانه و تمرکز بر سه محور مجموعه سازی دیجیتال و فیزیکی و ارائه خدمات در فضای مجازی دستاوردهای ارزشمندی را شاهد باشیم .

وی گفت: در زمینه مجموعه سازی کتب با هماهنگی و تفاهم های صورت گرفته با سایر کتابخانه ها، بیش از ۶۰۰۰ جلد کتاب جدید در ابتدای سال ۱۳۹۹ وارد مجموعه شد که همکاران ما در طی دو سال ضمن بررسی و انتخاب هدفمند، بیش از ۲۰۰۰ جلد از این منابع را ثبت و فهرست نویسی نموده اند.

رئیس کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی شیخ بهایی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از توسعه کتابخانه دیجیتال به عنوان یک برنامه راهبردی کتابخانه شیخ بهایی نام برد و تصریح کرد: همکاران ما هر ساله به غنای این مجموعه افزوده اند، به طوری که فقط در دو سال کرونایی ۳۰۰۰ جلد کتاب دیجتال تخصصی به این مجموعه اضافه شد و مجموعه کتاب های دیجیتال کتابخانه از مرز ۲۶ هزار جلد گذشت.

وی در ادامه از توسعه خدمات کتابخانه در فضای مجازی به عنوان سومین محور اصلی فعالیت ها نام برد و افزود: امروزه کتابخانه ای که در فضای مجازی جایگاه و خدمات مشخصی نداشته باشد، سهم زیادی از مخاطبان را از دست داده است و با همین رویکرد، حجم فعالیت های کتابخانه شیخ بهایی در فضای مجازی افزایش چشمگیری داشته است که می توان به مواردی از قبیل پرتال جامع کتابخانه ای به نشانی dtelib.ir، اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای پژوهشی، ارائه خدمات سفارش مدرک، راه اندازی میز مرجع دیجیتال و برگزاری نشست ها و جلسات مجازی اشاره کرد.

شریفی اظهار داشت: با توجه به استقبال کاربران از کتابخانه دیجیتال در دوران محدودیت های کرونا گاهی یک عنوان کتاب بیش از ۱۰۰ بار در روز مطالعه و دانلود می شود که این همان مزیت برتر یک کتابخانه دیجیتال در مقایسه با کتابخانه سنتی است.

وی گفت: نکته مهم در توضیح تبدیل محدودیت های کرونایی به فرصت شکوفایی، انجام موارد فوق با کمترین بودجه، هزینه علاوه بر محدودیت های حضور همکاران در شرایط کرونایی، بیانگر همت والا و تعهد همکاران بنده در بخش های مختلف کتابخانه می باشد.

شریفی در پایان خاطرنشان کرذ: در اینجا لازم می دانم به پاس این تلاش ها و به مناسبت هفته کتاب و روز کتابدار از همکاران گرامی آقایان جواد آزاد، هادی مکارم، علیرضا خانزاده و رضا سلطانی و خانم ها مریم اصغر زاده و فاطمه معین، تقدیر و تشکر نموده و برای ایشان آرزوی توفیق و سلامتی دارم.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید