کد خبر: 375185
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

خزاعی: موفقیت دستگاه دیپلماسی با ظرفیت‌های فرهنگی‌ محقق‌ و تضمین می‌شود

به گزارش ایرنا از سازمان سینمایی، محمد خزاعی در دومین روز از سفر خود به بغداد، با محمدکاظم ال صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار، و در نشستی مشترک به تبادل نظر و بررسی مسائل فرهنگی و سینمایی دو کشور ایران و عراق پرداخت.

خزاعی در این دیدار با اشاره به جایگاه منطقه ای و ظرفیت های سینمای ایران به اهمیت توسعه فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران اشاره کرد و گفت: توسعه دیپلماسی هنر و سینما برای تسهیل و تقویت روابط سیاسی ملت ها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند نقش اساسی در بازار منطقه ای و بین المللی برای معرفی ظرفیت های سینمایی و رونق اقتصادی و تحرک در چرخه اکران فیلم ها داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه‌ دیپلماسی تصویر و سینما یا فرهنگ در تقویت مناسبات بین المللی ملت ها حائز اهمیت است خاطر نشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و نزدیکی ملت ها و گسترش سایر مناسبات از برنامه‌های دستگاه دیپلماسی و رایزنی های فرهنگی است که‌خوشبختانه شما با اهتمام ویژه ای به این حوزه نگاه می کنید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت دستگاه دیپلماسی با ظرفیت های فرهنگی‌ محقق‌ و تضمین می شود، افزود: هر جایی که فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی آمده است، دستاوردهای پایداری شکل می‌گیرد.

وی اضافه‌کرد: متاسفانه ما فرصت های زیادی را در سال های گذشته به دلیل غفلت نسبت به نقش بی بدیل فرهنگ و ‌ سینما از دست داده ایم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه چه ابزاری مانند سینما می تواند کشورها را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نزدیک تر کند گفت: خوشبختانه بین دو ملت ایران و عراق تعاملات فرهنگی و هنری خوبی در حال گسترش است و دو ‌کشور به دلیل اشتراکات دیرینه دینی و تمدنی قابلیت های بسیاری برای گسترش همکاری دارند.

در این دیدار محمدکاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با استقبال از حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر زبان بلیغی است و با توجه به اشتراکات‌ فرهنگی و تمدنی و دینی دو کشور می توان از ظرفیت سینما و سریال برای تقویت و تعمیق همکاری ها و مناسبات استفاده کرد.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای شرق دور به خاطر نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی به همه هنرمندان کشورش گذرنامه دیپلماتیک داد و این اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان را نشان می دهد.

آل صادق با بیان اینکه اشتراکات موجب شده مردم عراق از محصولات سینمایی و سریال های ایرانی استقبال کنند، افزود: استقبال گسترده از آثاری چون مریم مقدس، سریال مختار، به وقت شام و غیره نشان می دهد که روح‌ حاکم بر تولیدات سینمایی و تلویزیونی این گونه آثار با جامعه عراق همگن است.

وی با اشاره به اینکه همیشه دنبال ایجاد فرصت برای تولیدات مشترک بوده ایم اضافه کرد: ملت‌ عراق ملتی با محبت، عاطفی و میهمان نواز هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق تاکیدکرد: اشتراکات زیادی بین مردم ایران و عراق وجود دارد موضوعاتی چون: سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، غدیر ، حماسه اربعین، داعش و ... که فیلمسازی در رابطه با آن ها تاثیرات مثبت بر پیوند دو ملت می گذارد.

آل صادق پیشنهاد داد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می‌توانند کمک کنند تا حقایق تاریخی دو ملت حفظ شود، عنوان کرد: از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و مبانی اعتقادی مشترک استفاده شود.

وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای همه‌گونه همکاری در حوزه فرهنگ و سینما خبر داد.

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.