کد خبر: 375946
۰
۰
نسخه چاپی

از فرصت اقتصاد دانش بنیان در منطقه آزاد انزلی استفاده شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه از گیلان، حجت الاسلام سید عبدالجواد شمس الدین امام جمعه بندرانزلی روز گذشته در دیدار با عیسی فرهادی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد انزلی با تاکید بر اینکه مسائل زیادی در رابطه با منطقه آزاد انزلی وجود دارد، اظهار داشت: این مسائل در چند حوزه خلاصه می‌شود، نکته اول مباحث فرهنگی است که هم از لحاظ قانون و هم از لحاظ رویه‌های جاری مسئولیت فرهنگی مثل شورای فرهنگ عمومی، ستاد امر به معروف و امور مساجد با ائمه جمعه است و باید در چارچوب قوانین کشوری اداره شود.

وی افزود: یکسری مسائل اجتماعی و اخلاقی در مجموعه منطقه و محدوده آن وجود دارد که موجب نگرانی است و گزارشات خوبی دریافت نمی‌شود و با وجود تذکرات، اما شاهد نتایج ملموسی نیستیم.

امام جمعه بندرانزلی تاکید کرد: در طول این سال‌ها فعالیت‌های منطقه آزاد انزلی روی چارچوب و ضوابطی که مناطق آزاد برای آن تشکیل شد حرکت نکرد و این آسیب خیلی بزرگی است.

حجت الاسلام شمس الدین تصریح کرد: در واگذاری اراضی و امکانات عموماً صرفه و صلاح نظام، کشور و آینده نگری نسبت به رشد و استمرار عواید اقتصادی لحاظ نگردید و لذا برای نظام و دولت هیچ آورده‌ای در طول این سال‌ها نداشته است، ضمن اینکه هرچه زمین فروختند و امتیازاتی که به دست آوردند همه را سنگ کردند و در دریا ریختند و اسکله درست کردند.

وی با گلایه از برخی بی‌عدالتی‌ها در رابطه با منطقه آزاد انزلی، خاطر نشان کرد: اگر بنا باشد در دولت سیزدهم تحولی در بخش‌های مختلف کشور ایجاد شود، یکی از این بخش‌ها مناطق آزاد و خصوصاً منطقه انزلی است، چرا که اینجا آنچه تاکنون وجود داشته، جز ضرر و بدهکاری چیز دیگری نبوده است.

حجت الاسلام شمس الدین با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت اقتصاد دانش بنیان، یادآور شد: اینجا می‌طلبد اتاق فکر اقتصادی فعال و به روزی داشته باشد و تصمیم گیری‌هایی که قرار است انجام شود و امتیازاتی که قرار است داده بشود، از لحاظ دانش بنیان بودن و کم هزینه و پر فایده بودن بررسی شود.

وی ادامه داد: مثلا چند هکتار زمین به کسی می‌دهید که روغن از خارج بیاورد، تصفیه کند و در قوطی بریزد و در ایران بفروشد، اما یک شرکت دانش بنیان امکان دارد یک صدم این فضا را بگیرد اما منفعت و رشد و اثرگذاری بیشتری در اقتصاد و ایجاد اشتغال و پیشرفت علم داشته باشد.

منطقه آزاد باید حتما سودش اول در جیب مردم انزلی برود

دکتر عیسی فرهادی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، اما متاسفانه اشتباهات فراوانی، آگاهانه و نا آگاهانه اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه هیچ منطقه آزادی ظرفیت منطقه آزاد انزلی را ندارد، گفت: ارتباط با ۱۷ کشور آسیای میانه از جمله روسیه، نزدیکی به پایتخت و استان‌های مهم کشور، فرودگاه و راه آهن را که به زودی با عزم جدی تکمیل خواهد شد، تنها گوشه‌ای از ظرفیت‌های مهم این منطقه است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تشریح برنامه‌های آتی خود خاطر نشان کرد: منطقه آزاد باید حتما سودش اول در جیب مردم انزلی برود و بعدا اگر توانست کاری بکند، استان گیلان و بعد هم اگر توانست کشور، این جز اعتقادات ماست و در حد حرف نخواهد ماند.

انتهای پیام/

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید