کد خبر: 379560
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

فعالیت چهار هزار امدادگر هلال احمر در اربعین امسال

به گزارش قم پرس جمعیت هلال‌احمر پیرحسین کولیوند در یک برنامه تلویزیونی با تشریح اصول و سیاست‌های حاکم بر خدمات این جمعیت در مراسم اربعین حسینی گفت: پیش از حماسه اربعین و از ماه‌ها قبل، نقاط قوت و ضعف، آسیب‌ها و مخاطرات احتمالی همچون گرمازدگی و بیماری‌های نوپدید در مراسم اربعین، شناسایی، احصا و برنامه‌ریزی کاملی انجام شده بود.

وی افزود: جمعیت هلال‌احمر بعد از ۲ سال که مراسم اربعین به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد، برای داخل و خارج از کشور برنامه‌ریزی کرد و خدمات امدادونجات داخل کشور و خدمات بهداشت و درمان را در کشور عراق برعهده گرفت.

چند ماه قبل از برگزاری مراسم اربعین حسینی، فراخوان تیم‌های درمانی انجام و برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری کنگره بین المللی سلامت به همراه کارگاه‌های عملیاتی در این کنگره انجام شد و هلال‌احمر از هر حیث برای خدمت به زائران حسینی در این مراسم بزرگ آماده شد.

کولیوند اظهار کرد: همکاری با هلال‌احمر و وزارت بهداشت همچنین حشدالشعبی عراق با تشکیل جلسات فراوان مجازی و حقیقی و تعامل و همکاری با کنسول‌ها و سفارت ایران در عراق موجب هم‌افزایی در ارائه خدماتی شایسته‌تر به زائران همچون صدور مجوز پرواز بالگردهای امدادی در خاک عراق و مکان‌یابی برای استقرار مراکز و تیم‌های درمانی شد.

فعالیت چهار هزار امدادگر هلال احمر در اربعین امسال

وی با بیان اینکه براساس آسیب‌شناسی انجام شده در اربعین‌های گذشته امدادرسانی به زائران در نقاط صفر مرزی با مشکل مواجه بود، گفت: بنابراین در این نقاط پایگاه امدادی و مراکز درمانی سطح یک مستقر کردیم همچنین پایگاه‌های امدادی بین جاده‌ها در داخل خاک عراق تا ورودی‌های شهر نجف هم برپا شد و همین موضوع به ارائه خدمات کیفی‌تر به زائران کمک شایانی کرد و موجب تسریع در امدادرسانی به زائران شد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: این جمعیت در اربعین امسال ظرفیت پایگاه‌ها، نیروی انسانی و تجهیزات خود را بین سه تا پنج برابر افزایش داد. برای جبران کمبود سرم نیز طی یک تفاهم نامه در عراق ۲ میلیون خریداری شد زیرا هلال‌احمر ایران تجربه خیلی خوبی در پیشگیری و درمان گرمازدگی به دلیل تجربه حج داشت؛ بنابراین بهترین روش درمان گرمازدگی را چه در پیشگیری از طریق آموزش و چه درمان آن، هلال‌احمر داشت. تیم‌های درمانی ما با تزریق سرم خنک کمک زیادی به درمان زائران گرمازده کردند.

تمام خدمات درمانی در عراق رایگان ارائه شد

کولیوند با اشاره به رایگان بودن همه خدمات درمانی هلال‌احمر ایران در خاک عراق گفت: امسال به همه زائران خدمت رایگان ارائه دادیم. حتی زائران مراجعه کننده به بیمارستان‌های عراق هم طبق تفاهمی که با وزارت بهداشت این کشور داشتیم، رایگان خدمات دریافت کردند.

وی افزود: بیمارستان امام علی(ع) هلال‌احمر در شهر نجف در اربعین امسال فعال شده بود، قسمتی از بیمارستان حکیم هم در این شهر در اختیار هلال‌احمر ایران بود. متخصصان خود را در اختیار دیگر بیمارستان‌های نجف هم گذاشته بودیم. در مسیر نجف به کربلا هم به ازای هر ۱۰۰ عمود یک پایگاه و مرکز درمانی مستقر بود. یعنی ۱۵ مرکز درمانی و علاوه بر آن، سه بیمارستان هم داشتیم. حدود ۵۰ درصد از بیمارستان امل در عمود ۲۴۴ در اختیار هلال‌احمر ایران بود. بیمارستان حیدریه و بیمارستان سیار احسان هم که بسیار مجهز بود، در مسیر نجف تا کربلا در اختیار این جمعیت بود.

کولیوند ادامه داد: در شهر کربلا هم ۵۰ درصد بیمارستان الحسین(ع) و ابومهدی المهندس در اختیار جمعیت هلال احمر ایران بود و متخصصان ایرانی، خدمات درمانی لازم را در سطح چهار به زائران ارائه می‌دادند. درمانگاه‌های دندانپزشکی هم برای اولین بار در اربعین امسال در عراق به زائران خدمات دادند. درمانگاه‌های ویژه گرمازدگی و درمان تاول پا و فیزیوتراپی نیز در عراق راه‌اندازی شد. امسال حتی گروه‌های جهادی برای خدمت درمانی به زائران با هلال‌احمر همکاری داشتند. بنابراین در مجموع؛ ۲۴۳ پایگاه درمانی، ۹ بیمارستان ثابت و سه بیمارستان سیار فعال بودند و دارو و تجهیزات گروه‌های جهادی پزشکی را هم هلال‌احمر تامین می‌کرد.

تمام زائران بیمار از خدمات بیمه بهره‌مند بودند

رئیس جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه همه زائران بیمار از خدمات بیمه مسئولیت مدنی بهره‌مند شدند، افزود: ۱۱۴۰بیمار بستری، ۹۱۷ نفر نیز خدمات درمان سرپایی دریافت کردند. همکاری بین هلال‌احمر و بیمه نیز از طریق ایجاد اتاق فرماندهی و با یک تلفن هماهنگی انجام می‌شد.

کولیوند گفت: بیمارانی که شرایط پایداری داشتند، برای اینکه حجم بیمارستان‌های عراق پر نباشد، خیلی سریع به ایران منتقل کردیم.

۲ فروند هواپیما به صورت بیمارستان هوایی با همه تجهیزات آی سی یو در اختیار هلال‌احمر بود اما به آنها نیاز نشد همچنین برای نخستین بار مجوز ورود بالگردهای هلال‌احمر ایران را به عراق گرفتیم تا برای انتقال ضروری مصدومان و بیماران استفاده کنیم. ۹ بالگرد هم در مرزها مستقر بود تا در شرایط اضطراری استفاده کنیم. تعداد قابل توجهی از پزشکان و تیم درمانی هلال‌احمر را از مرز خسروی با بالگرد عراق به داخل این کشور انتقال دادیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: امسال برعکس سال‌های گذشته، تا روز آخری که زائران ایرانی در کشور عراق حضور داشتند، خدمات هلال‌احمر تداوم داشت. امدادگران و تیم‌های درمانی هلال‌احمر کاملا داوطلبانه خدمت کردند.

فعالیت چهار هزار امدادگر هلال احمر در اربعین امسال

کولیوند با اشاره به لجستیک این جمعیت و خودروهای امدادی حاضر در کشور عراق هم گفت: برای انتقال تعداد بیماران بالای پنج نفر، اتوبوس آمبولانس و در غیر این صورت آمبولانس به همراه متخصصان به مرزها اعزام می‌شدند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ارزیابی خود را از میزان رضایتمندی زائران از خدمات هلال‌احمر مطلوب عنوان کرد و افزود: امسال برای تیم‌های بهداشت هلال‌احمر مجوز وزارت بهداشت عراق صادر شد و بر تمام موکب‌ها نظارت کامل وجود داشت بنابراین سطح بهداشت در پخت و پز، تولید بسیار بالا بود.

وی افزود: کار خوب دیگری که امسال انجام شد، این بود که خدمات همکاران هلال‌احمری هر روز به نیابت از یک شهید ارائه می‌شد. امسال بدرقه کاروان هلال‌احمر از مرقد امام خمینی(ره) و مزار شهدا انجام شد و ما در این مراسم قول داده بودیم که خدمات خیلی خوبی به زائران ارائه کنیم. ۲۰ تا ۲۵ میلیون زائر، جمعیت کمی نیست و خود سیدالشهدا(ع) این مراسم را مدیریت کرد.

در اربعین سال جاری بیشترین مراجعه کننده به هلال‌احمر، زائران با علائم گرمازدگی بودند اما فوتی ناشی از گرمازدگی نداشتیم

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: در اربعین سال جاری بیشترین مراجعه کننده به هلال‌احمر، زائران با علائم گرمازدگی بودند اما فوتی ناشی از گرمازدگی نداشتیم.

کولیوند با اشاره به همکاری رسانه‌ها در برگزاری مراسم اربعین حسینی افزود: رسانه‌ها در اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ پیشگیری از بیماری‌ها همچون وبا که یکی از مخاطرات اربعین امسال بود، کمک زیادی به هلال‌احمر کردند و این کمک باعث شد نسبت به کرونا، گرمازدگی غلبه پیدا کنیم.

هلال‌احمر از هیچ خدمتی به زائران دریغ نکرد

رئیس جمعیت هلال احمر به ارائه خدماتی که این جمعیت، مسئولیت مستقیمی در آن نداشت هم اشاره کرد و گفت: ارسال آب و کنسرو، درمان اضطراری در مرزهای کشور، اسکان اضطراری و انتقال زائران نیازمند با ویلچر در مرزها از وظایف هلال‌احمر نبود اما به بهترین نحو ارائه شد.

کولیوند تاکید کرد: هلال‌احمر در کار سایر نهادها و ارگان‌ها دخالتی نمی‌کند اما هرجا کاری از مردم روی زمین مانده باشد معطل نمی‌ماند. هلال‌احمر نهادی است که داوطلبان با جان و دل با آن همراه هستند.

۱۲۰۰ امدادگر و ۲۸۰۰ نفر کادر درمان هلال‌احمر در عراق فعال بودند

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه این برنامه از فعالیت ۱۲۰۰ امدادگر از اعضای تیم واکنش سریع هلال احمر در داخل عراق خبر داد و گفت: هلال احمر حتی در اقلیم کردستان هم پایگاه امدادونجات داشت. برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات کیفی تر در سال‌های آینده با برگزاری جلسات مشترک ماهیانه با طرف‌های عراقی در حال انجام است تا آمادگی خود را برای سال آینده افزایش دهیم. با کمک سازمان نظام پزشکی، کتابی هم تالیف می‌کنیم که همه دستورالعمل ها و شیوه نامه های اربعین را به طور مفصل دربر داشته باشد. اربعین امسال پیچیدگی خاصی داشت اما هلال‌احمر با جان و دل و بی‌نظیر خدمت‌رسانی کرد.

تا جان در بدن دارم پای کار و معیشت امدادگران هلال‌احمر هستم

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به برقراری بیمه امدادگران این جمعیت پس از ۲۰ سال و افزایش دستمزد این امدادگران تا ۴ میلیون تومان تاکید کرد: من صدای امدادگران هلال‌احمرم و تا جان در بدن دارم، پای کار آنها هستم که سرانجام و معیشت خوبی داشته باشد.

عزیزانی که به عنوان امدادگر و نجاتگر با هلال‌احمر همکاری دارند، بسیار جهادی کار می‌کنند؛ بنابراین دغدغه اصلی من، بیمه و معیشت این امدادگران داوطلب بود که طی تفاهم نامه با سازمان بیمه تامین اجتماعی، این مهم محقق شد و امدادگران هلال‌احمر می‌توانند وارد سامانه شوند و از خدمات بیمه استفاده کنند.

کولیوند تاکید کرد: امدادگران داوطلب هلال‌احمر، تاکنون هیچ بیمه‌ای نداشتند و با ۲۴۰ ساعت کار، ماهانه فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای هزینه ایاب و ذهاب دریافت می کردند. امسال این هزینه به۲ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان افزایش یافت و در مرحله بعدی ۴ میلیون تومان خواهد شد و بیمه آنها هم کامل می ‌شود.

رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: اگر امروز از من سوال شود که رزمندگان دفاع مقدس چه روحیاتی داشتند، حتما می‌گویم خدمت امدادگران را در پایگاه‌های امدادی ببینید که چطور با عشق و علاقه کار می‌کنند.

کولیوند افزود: من صدای امدادگران هلال‌احمر هستم و تا جان در بدن دارم، پای کار آنها هستم که سرانجام و معیشت خوبی داشته باشد. امروز بیمه مستمری، غرامت، بازنشستگی و بیمه تکمیلی امدادگران بعد از ۲۰ سال برقرار شده و در مراحل بعدی؛ معیشت و سپس ثبات و امنیت شغلی این امدادگران در دستور کار هلال‌احمر است. هلال‌احمر ایران در حال حاضر جزو پنج جمعیت برتر دنیاست بنابراین باید تلاش کنیم این سرمایه انسانی را از دست ندهیم، پس با تمام توان و جان و دل کنارشان هستم.