کد خبر: 380021
۰
۰
نسخه چاپی

دکتر مخبر: سند همکاری سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان نقش موثری در گسترش روابط فیمابین دارد

دکتر مخبر: سند همکاری سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان نقش موثری در گسترش روابط فیمابین دارد

معاون اول رییس جمهور همکاریهای حوزه حمل نقل را از محورهای اصلی روابط ایران و آذربایجان دانست و گفت: سند همکاری سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان نقش موثری در گسترش روابط فیمابین دارد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمد مخبر در حاشیه دومین مجمع اقتصادی خزر در دیدار علی اسدف نخست وزیر آذربایجان با اشاره به دستور رییس جمهور کشورمان در خصوص توسعه همکاریهای حوزه حمل و نقل با کشور آذربایجان تصریح کرد: ظرفیت های گسترده ای برای توسعه همکاریهای دو کشور در بخش حمل و نقل وجود دارد و تهران مصمم به تقویت همکاریهای خود با باکو است.
معاون اول رییس جمهور توسعه تجارت ترجیحی برای افزایش حجم مبادلات را از راهبردهای جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و گفت: در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ایران و آذربایجان متناسب با ظرفیت های موجود در دو کشور نیست.
وی افزود: اشتراکات فرهنگی و دینی ایران و آذربایجان می‌تواند بسترساز تسریع در توسعه مناسبات فیمابین باشد و به تحقق اهداف و نتایج مورد نظر دو کشور در همکاریهای تجاری کمک کند.
دکتر مخبر با بیان اینکه جمهوری اسلامی، کشور آذربایجان را برادر خود می داند و آماده است همکاریهای فیمابین را در همه زمینه ها گسترش دهد، افزود: مرزهای کشورهای همسایه برای ایران خط قرمز است و تهدید این مرزها پذیرفته نیست.
علی اسدف نخست آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به روابط صمیمانه و دوستانه میان روسای جمهور دو کشور گفت: این روابط صمیمانه می تواند مقوم مناسبات دو کشور و تسریع کننده برنامه ها برای گسترش روابط باشد.
وی با اشاره به برگزاری جشن ۳۰ سالگی روابط دیپلماتیک تهران- باکو در آذربایجان خاطرنشان کرد: مرز ایران و آذربایجان به مرز برادری تبدیل شده و رییس جمهور آذربایجان حمایت تهران از مرزهای این کشور را ارزشمند توصیف کرده است.
نخست وزیر آذربایجان همچنین از حمایت ایران برای انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران قدردانی و بر لزوم پیگیری جدی تر روند همکاریهای فیمابین از سوی کمیسیون مشترک همکاریهای دو کشور تاکید کرد.گفتنی است دومین مجمع اقتصادی خزر با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در مسکو درحال برگزاری است.

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید