کد خبر: 385677
۰
۰
نسخه چاپی

تمامی آئین نامه‌های تکلیفی بودجه از سوی دولت نهایی شده است

به گزارش قم پرس علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در آستانه روز هوای پاک قرار داریم و طبق معمول رئیس جمهور مطابق با قانون هوا پاک تاکید ویژه ای به دستگاه‌های مسئول داشت که علی رغم اینکه این موضوع، موضوع بلندمدتی است و باید ساختارهای لازم بازنگاه جدی تری شود ولی از کارهای کوتاه مدت هم نباید غافل شد تا با سرعت هر چه بیشتری شاهد بهبود آلودگی کلانشهرها باشیم.

وی افزود: از جمله نگاه‌های بلندمدت‌تری که دولت در این زمینه و بنا بر پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی دارد آغاز یک نهضت و پویش مردمی کاشت نهال است که البته در صدد هستیم با نگاه به جوانب مختلف مساله، این پویش بتواند پیش رود و به حرکت بیفتد که کمک‌کار بلندمدت در این زمینه و زمینه‌های دیگری باشد. رئیس جمهور امروز در جلسه هیئت دولت تاکید ویژه ای بر این موضوع داشت.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین رئیس جمهور تشکر ویژه ای از خیرین مدرسه ساز در استان‌های مختلف داشت و بر ضرورت الگوگیری از همین مسیر در سایر حوزه‌های عمومی و اجتماعی که نیازمند حضور عمومی مردم است تاکید داشت.

بهادری جهرمی همچنین به مصوبات هیئت دولت اشاره کرد و گفت: بنا بر پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور دولت با اختصاص اعتبارات و تسهیلات بانکی به منظور اجرای عملیات پایدارسازی مخاطرات زمین برای جلوگیری از لغزش و یا آثار مخرب در لغزش‌ها و زلزله‌ها در استان چهارمحل و بختیاری موافقت کرد که اعتباراتی به منظور انجام اقدامات پیشگیرانه و مقاوم سازی و پایدارسازی در این استان هزینه شود.

وی افزود: پیش از این هیئت دولت مصوبه‌ای را به منظور تعیین کمک هزینه پرداختی به مجموعه سازمان بهزیستی و مراکز غیردولتی تحت نظارت این سازمان بابت خدمات به معلولان و افراد دارای آسیب‌های نخاعی داشت که بخشی از این مصوبه مورد ایراد هیئت تطبیق مصوبات مجلس واقع شده بود که دولت اصلاحی را در این مصوبه انجام داد. امید است با همراهی مجلس و هیئت تطبیق بتوان کمک موثرتری به معلولان در این زمینه داشت.

سخنگوی دولت ادامه داد: در خصوص فعالیت ناشران، کتابفروشان و مراکز پخش کتاب هم با توجه به تکلیف قانونی که مطابق با ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه متوجه مجلس شده بود، پیش از این دولت مصوبه‌ای را به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب رسانده بود که یکی از مواد مهم این مصوبه هم مورد ایراد هیئت تطبیق مصوبات مجلس مواجه شده بود.

وی اضافه کرد: نگاه دولت این است که حمایت از این بخش یک امر ضروری بوده و جز اولویت‌ها هم در جهت افزایش میزان مطالعه و هم حمایت از حوزه چاپ و نشر و مطبوعات است؛ لذا بنا شد که هم بازنگاهی در شیوه تدوین آئین نامه صورت گیرد و هم از منظری که به نوعی درجلسه بحث می‌شد به نظر می‌رسید آئین نامه قبلی در چارچوب قانون تدوین شده و باید مذاکرات مجددی با هیئت تطبیق مجلس صورت گیرد؛ چه بسا از منظری که کارشناسان دولت به آن نگاه دارند بتوان حمایت از ناشران و کتابفروشان و مراکز پخش کتاب داشت که کمک به افزایش سرانه مطالعه نیز شود.

بهادری جهرمی در ادامه اظهار کرد: یکی از تکالیفی که قانون بودجه متوجه دولت کرده بود طبقه بندی بنگاه‌های اقتصادی در چارچوب سیاست‌های اصل ۴۴ بود که تقریباً تمامی آئین نامه‌های تکلیفی بودجه در هیئت دولت به تصویب رسیده به اسثتنای دو سه مورد که هر کدام در کمیسیون‌ها و صحن دولت در رفت و برگشت و در حال بررسی کارشناسی بیشتر بوده اند که از جمله آنها همین آئین نامه مربوط به بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

وی افزود: امروز دولت با کلیات این آئین نامه موافقت کرد که امیدواریم با اصلاحات جزئی این آئین نامه نیز نهایی شود.

سخنگوی دولت گفت: بنابراین تقریباً تمامی آئین نامه‌های تکلیفی بودجه از سوی دولت نهایی شده است و چند آئین نامه مانده که باید در مورد آنها تعیین تکلیف نهایی صورت گیرد.

بهادری جهرمی در ادامه تصریح کرد: به منظور حمایت از کالای ایرانی و با هدف ارائه بسته های مختلف تضمین به منظور تسهیل دریافت تسهیلات بانکی و دریافت منابع مالی برای مجموعه های تولیدی، دولت آیین نامه ای را تصویب کرد که به موسسات یا صندوق های تضمین اجازه فعالیت در چارچوب مشخصی را اعطا می کند تا این موسسات بتوانند کمک کار بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط باشند تا به تامین منابع مالی این مجموعه ها کمک کنند.

وی در پایان افزود: همچنین مطابق دستوری که پیش از این رئیس جمهور صادر کرده بود دو آیین نامه به منظور حمایت از نخبگان و نوابغ تدوین شده بود؛ که شامل یک آیین نامه به منظور حمایت از نوابغ و نخبگان ایرانی و یک آیین نامه دیگر هم به منظور حمایت از نوابغ و نخبگان مهاجر غیر ایرانی بود. کلیات این دو آیین نامه در هیئت دولت مورد موافقت قرار گرفت و جزئیات آن نیز به منظور حمایت بیشتر و موثرتر تکمیل خواهد شد تا از ظرفیت های این جامعه نخبگانی استفاده کنیم.

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید