کد خبر: 386960
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

کتاب خاطرات مردم تبریز از شهادت حاج قاسم سلیمانی منتشر شد

به گزارش قم پرس، کتاب «روایت رستاخیز؛ خاطرات مردم تبریز و جمهوری آذربایجان از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی» نوشته حسین عباس‌پور به‌تازگی با مشارکت بنیاد مکتب حاج قاسم توسط انتشارات راه یار منتشر و روانه بازار نشر شده است.

تحقیق و تهیه مطالب این‌کتاب توسط بهرام سلیمان‌زاد، مرتضی قلبی و زهرا رحیمی انجام شده است. این کتاب در دو فصل تدوین و نگارش شده است؛ بخش اول، خاطرات مربوط به مردم جمهوری آذربایجان از ایام شهادت سردار سلیمانی است و بخش دوم، خاطرات مردم تبریز از آن ایام.

جمهوری آذربایجان در مجامع بین المللی، جامعه‌ای به شدت لائیک و غیرمذهبی به حساب می‌آید. حکومت فعلی هم درصدد همین است که جامعه و فرهنگ مردم این کشور، عاری از هرگونه رگ و ریشه مذهبی باشد. برای همین خیل عظیمی از دین داران جمهوری آذربایجان، به صورت مخفی و بدون هرگونه فعالیت رسمی، مشغول به فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی هستند. این سختگیری‌های حکومتی به حدی رسیده که گاهی مردم مجبور به تقیه می‌شوند و عملاً دینداری در این کشور نوعی جرم تلقی می‌شود.

اشتراکات بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان و همینطور ارتباطات فرهنگی و البته مردمی دو کشور، در عمل این قواعد را به هم ریخته و اتفاقاً مردم آذربایجان آگاه‌تر از همیشه، نسبت به مسائل مهم جهان اسلام واکنش نشان می‌دهند. نمونه این آگاهی را می‌توان در شناخت سردار سلیمانی و دنبال کردن وقایع سوریه و جهان اسلام مشاهده نمود. چه کسی می‌تواند باور کند در حکومتی که تمام رسانه‌هایش سعی در اسلام زدایی دارند، سردار سلیمانی نه تنها شناخته شده باشد که به عنوان الگویی برای مبارزه هم معرفی شود؟! این همان امت واحدهای است که بالاخره روزی مسلمانان جهان را با هم متحد خواهد کرد.

از این رو، مصاحبه و پیدا کردن سوژه از بین مردم جمهوری آذربایجان کاری سخت و البته خطرناک بود. سخت از بابت اینکه باید اعتمادشان را جلب می‌کردیم و خطرناک از این جهت که مبادا به کسانی گِرا بدهیم که در به در دنبال نفرات مؤثر بین مردم هستند تا دستگیرشان کنند. برای همین مصاحبه‌ها و پرسش‌ها با رعایت جوانب احتیاط انجام و اسم‌ها حذف شد تا مبادا مشکلی برای راویانمان پیشن بیاید… در بخش دوم نیز خاطرات مردم تبریز در همان ایام شهادت سردار جمع آوری و ثبت شده است.

این کتاب در ۱۴۴ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۴۵ هزار تومان عرضه شده است.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.