کد خبر: 393339
۰
۰
نسخه چاپی

بایدها و نبایدها و چالش‌ها و فرصت‌های مداحی بررسی شد

به گزارش قم پرس سومین همایش ملی جمعی از ستایشگران جوان هیأت‌های کشور که در اردوگاه سیدالشهداء آبعلی تهران برگزار شد.

در بخش صبح‌گاهی این برنامه که با عنوان الی‌الحبیب ۳ برگزار شد، شاهد خیرمقدم‌گویی رحیم آبفروش و سخنرانی حجت الاسلام امیری‌طیبی، مهدی امین‌فروغی و حاج ماشاء‌الله عابدی و همچنین برنامه رونمایی از کتاب «از مرثیه تا فریاد»، تحلیل هنری و اجتماعی آثار چهارده مداح سرشناس کشور، بودیم.سپس در بخش بعدازظهر نیز محمدهادی وحیددستجردی، ابراهیم نورمحمدی، سیدمهدی حسینی و سیدمحمدرضا یعقوبی‌آل سخنرانی کرده و از مستند «صبح صادق» رونمایی شد. همچنین در بخش ویژه این همایش از محمدجواد غفورزاده (شفق) تجلیل شد.

مداحان افق فکری جامعه را به افق ولایت فقیه نزدیک کنند

در این مراسم، حجت الاسلام امیری‌طیبی اظهار کرد: یکی از مهمات جامعه اسلامی هم‌افقی با ولی جامعه است. نتیجه فاصله ذهنی از ولی جامعه خوارج است، هم‌افقی ذهنی با ولی جامعه نیز به مالک اشتر شدن منجر می‌شود. متأسفانه در جامعه امروز در زوایای مختلفی از ولی جامعه فاصله ذهنی داریم. این فاصله ذهنی بشدت آسیب‌زا است، مادحین یکی از جریانات تأثیرگذار در کاهش فاصله ذهنی مردم با ولی فقیه هستند. مقام معظم رهبری نیز در دیدار با مداحان نسبت به این موضوع متذکر شده و فرمودند مداحان با فضاسازی در موضوعات مختلف بسیار اثرگذارتر از نهادهای متولی هستند.

وی با اشاره به اینکه برای تحقق این موضوع در مرحله نخست باید فاصله ذهنی مداحان با ولی جامعه کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: دغدغه مداح باید هدایت مردم باشد و اگر این دغدغه وجود داشته باشد جهاد در راه مداحی محقق می‌شود.مداحان باید در جلسات مختلفی با یکدیگر برای جریان‌سازی در افق فکری مقام معظم رهبری گفتمان کنند. جهاد هزینه دارد، تصریح کرد: مداحان باید نسبت به تذکرات رهبری حساس بوده و برای حل مشکلات ایده‌پردازی داشته باشند.

مداحی وضعیت بهتری نسبت به دوران طاغوت دارد

در ادامه ماشاالله عابدی اظهار کرد: امروز مداحی با تمام نواقص خود به مراتب از زمان طاغوت وضعیت بهتری دارد. مداحان باید شغل و کسب و کار مشخصی داشته باشند، اگر مداحان شغل و کسب و کار مشخصی داشته باشند دیگر مجالس را انتخاب نمی‌کنند و به دنبال درآمد بیش‌تر از مداحی نیستند. یکی از اشکالاتی که امروز به مداحی وارد است هزینه بالای آن‌ها است، دعاخوان باتوجه به محتوایی که ارائه می‌کند در مرتبه بالاتری از مداحی برخوردار است. دعاخوان در میان دعا مردم را موعظه می‌کند، تصریح کرد: درنتیجه دعاخوان باید خودش در مرحله بالایی از این موعظه‌ها باشد و نکات بسیاری را رعایت کند.

وی با بیان اینکه مداح نباید دائماً در جا بزند، یادآور شد: ابتکار و تحول دو عنصری است که توسط مداحان باید به آن توجه شود.

در بخشی از این برنامه سیدمهدی حسینی اظهار کرد: شاعر باید نسبت به شعر خود وسواس داشته باشد. بی‌تابی شاعر یکی دیگر از نقاط قوت او است، وقتی یک موضوعی مطرح می‌شود اگر شاعر نسبت به آن بی‌تاب باشد، می‌تواند آثار فاخری را در راستای آن موضوع خلق کند. در شعر امروز با بحرانی مواجه شده‌ایم و آن این است که مداح شعر ضعیف را با این توجیه که مردم آن را دوست دارند انتخاب می‌کند. باید عام‌فهم و خواص‌پسند باشد، شعر باید لایه‌های مختلفی داشته باشد که لایه بیرونی برای مخاطبین عام و لایه‌های درونی برای مخاطبین خاص باشد.

حسینی با اشاره به اینکه نحوه بیان نیز در شعر یک موضوع مهم است، خاطرنشان کرد: همچنین موسیقی در شعر نیز یک نکته مهم است که شعر باید از موضوعاتی از جمله سادگی، روانی، ردیف‌دار بودن، مکث درست و … بهره‌مند باشد. شعر باید ابعاد مختلفی داشته باشد، این ابعاد شامل احساس، پند، موعظه و … است. مخاطبین شعر به چندین گروه مخاطبین حساس نسبت به شعر، مخاطبین بی‌تفاوت، مخاطبین انیس با شعر، مخاطبین عام و مخاطبینی که تفاوت میان شعر و غیر شعر را نمی‌دانند تقسیم می‌شوند. در هیأت امام حسین (ع)، باید نسبت به تمام این گروه‌ها توجه داشته باشیم و در اشعار تمام این قواعد شناخت مخاطب جدی گرفته شود.

حسینی با اشاره به تعامل شاعر و مداح، یادآور شد: این تعامل موجب می‌شود مداح گره‌های موجود در اشعار را بتواند باز کند.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید