کد خبر: 393781
۰
۰
نسخه چاپی

روابط ایران و عراق ناگسستنی است

به گزارش قم پرس احمد وحیدی پیش از ظهر پنجشنبه در نخستین نشست استانداران هم مرز ایران با اقلیم کردستان عراق در ارومیه با بیان اینکه ارتباط ما با اقلیم کردستان عراق در دوره‌های مختلف از جمله دوره دژخیمانی مثل صدام، دوره داعش و دوره همکاری امروز، برقرار بوده و قوی و پایدار است، اضافه کرد: ما هیچ وقت روابط خود را بر اساس منافع اقتصادی تنظیم نکرده و بر اساس منافع راهبردی و منافع مردم عراق و اقلیم کردستان تنظیم کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه دشمنان ما از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا این برادری و همکاری را بین ایران و عراق نمی‌خواهند اما امروز به رغم این خواسته آنان، مردم ۲ کشور با هم هستند، اظهار کرد: پیام این نشست، این است که دشمنان در ایجاد گسست بین مردم ۲ سوی مرز شکست خورده است.

وحیدی گفت: اولین مسئله این است که این نشست به صورت دوره‌ای و ۶ ماه یک بار این جلسه برگزار شود ضمن اینکه دبیرخانه مشترکی مسائل مربوطه را به صورت مرتب پیگیری کند.

ظرفیت‌های زیادی در حوزه اقتصادی بین ۲ طرف وجود دارد

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های زیادی در حوزه اقتصادی بین ۲ طرف وجود دارد، افزود: می‌توانیم با پول‌های ملی تبادل داشته باشیم و روابط بانکی را به صورت مناسبی راه اندازی کنیم.

وحیدی بر توسعه روابط اقتصادی بویژه روابط بیمه‌ای و ساماندهی حمل و نقل و گمرکات بین ۲ طرف تاکید کرد و یادآور شد: افزایش تعداد مرزها بررسی کارشناسی شود هرچند در برخی مناطق مشکلی نداریم.

وزیر کشور با اشاره به اعطای اختیارات در تسهیل و تسریع روابط به استانداران مرزی اضافه کرد: نمایشگاه‌هایی را در ۲ طرف مرز می‌توان داشت که از ظرفیت‌ها با خبر باشیم.

وحیدی ادامه داد: ایجاد شهرک صنعتی مشترک و سرمایه گذاری‌های مشترک کارهای ارزشمندی است که به توسعه روابط کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم بسته عملیاتی در این نشست تمهید شود که نتیجه آن ۲ برابر شدن روابط تجاری بین ۲ طرف باشد، افزود: علاوه بر حوزه اقتصادی، ما می‌توانیم همکاری‌های فرهنگی گسترده‌ای هم داشته باشیم.

وزیر کشور با اشاره به قاچاق سلاح در منطقه و وجود برخی افراد در منطقه برای جلوگیری از تعامل ۲ طرف مرز با اقلیم کردستان عراق، اضافه کرد: مرزهای ما مرز دوستی و محبت است و همسایگی ما فراتر از روابط همسایگی است؛ روابط عاطفی احساسی و انسانی است.

میزبانی اقلیم کردستان عراق از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) قابل افتخار است

وحیدی با قدردانی از همراهی اقلیم کردستان عراق در ایام اربعین سال گذشته یادآور شد: حضور پرشور مردم منطقه در پذیرایی از زوار حسینی در سال گذشته بسیار قابل توجه بود؛ اربعین یک کارنامه جدیدی آفرید که انشاالله در اربعین پیش رو هم از این ظرفیت بزرگ، استفاده کنیم.

وی ادامه داد: میزبانی اقلیم کردستان عراق از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع) قابل افتخار است که ما نیز از شما قدردانی می‌کنیم.

نخستین نشست استانداران استان‌های مرزی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور احمد وحیدی وزیر کشور در ارومیه در حال برگزاری است.

در این آئین علاوه بر وزیر کشور، نصرالله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، برخی از نمایندگان آذربایجان‌غربی در مجلس شورای اسلامی و استانداران آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه از کشورمان و استانداران اربیل، دهوک و سلیمانیه عراق هم حضور دارند.

نخستین نشست استانداران مرزی جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور احمد وحیدی وزیر کشور در ارومیه آغاز شد.

در این آئین علاوه بر وزیر کشور، نصرالله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، برخی از نمایندگان آذربایجان‌غربی در مجلس شورای اسلامی و استانداران آذربایجان‌غربی، کردستان و کرمانشاه از کشورمان و استانداران اربیل، دهوک و سلیمانیه عراق هم حضور دارند.

همچنین در این اجلاس که تا فردا (جمعه) ادامه خواهد داشت، هیأت‌های بلند پایه‌ای از کشورمان، اقلیم کردستان عراق، فرماندار ویژه سوران عراق و فرمانداران شهرستان‌های مرزی آذربایجان غربی حضور دارند.

گسترش روابط تجاری و تسهیل در واردات و صادرات کالا و همچنین افزایش مبادلات تجاری، گسترش بازارچه‌های مرزی و تعمیق روابط مختلف از جمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی از اهداف برگزاری این اجلاس است.

آذربایجان غربی ۲۵۰ کیلومتر با اقلیم کردستان عراق مرز مشترک دارد و شهرستان‌های اشنویه، پیرانشهر و سردشت، مناطق مرزی این استان با این اقلیم را تشکیل می‌دهند.

این خبر تکمیل می شود…

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید