کد خبر: 393803
۰
۰
نسخه چاپی

کاهش نرخ رشد قیمت‌ها از ۴/۷ درصد در اسفند به ۲/۸ درصد در اردیبهشت

به گزارش قم پرس، در جلسه شورای اقتصاد که ظهر امروز (پنجشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، مرکز آمار گزارشی از تغییرات و کاهش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار از ۴/۷ درصد در اسفندماه سال ۱۴۰۱ به ۳/۷ در صد در فروردین و ۲/۸ در اردیبهشت در سال جاری و کاهش شاخص قیمت تولید کننده در دو ماه اول سال ۱۴۰۲ ارائه کرد.

محمد مخبر با اشاره به گزارش کاهش نرخ تورم ماهانه نسبت به سال گذشته و همچنین افزایش ۸۶ درصدی اعتبارات عمرانی بودجه کل کشور تاکید کرد: دستگاه‌های ذیربط موظف هستند در صورت هرگونه مغایرت با نرخ هدف‌گیری شده رشد اقتصادی و نرخ تورم، اقدامات و برنامه‌های جبرانی را هر چه سریع‌تر اعلام و عملیاتی کنند.

در این جلسه مرکز آمار با اشاره به کاهش شاخص‌های قیمت‌های تولید کننده در ماه‌های گذشته و همچنین کاهش نرخ رشد قیمت‌ها از ۴/۷ درصد در اسفندماه سال ۱۴۰۱ به ۳/۷ درصد در فروردین و ۲/۸ در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که با توجه روند کاهشی رشد قیمت‌های مصرفی خانوار و تولید کننده انتظار می‌رود در چند ماه آینده به سمت ثبات در سطح عمومی قیمت مصرف کننده حرکت شود.

در ادامه در خصوص تأمین منابع ارزی و ریالی خرید تضمینی گندم و طرح دارویار و تأمین دارو بحث و تصمیم گیری شد.

در این جلسه توافق شد با توجه با تأمین منابع مالی خرید تضمینی گندم و طرح دارویار، پرداخت‌ها و اعتبارات لازم تخصیص یابد و در هفته‌های آتی نیز هماهنگی‌های لازم در راستای پرداخت‌های بیشتر انجام شود.

همچنین در ادامه گزارش تغییر سال پایه شاخص قیمت مصرف کننده کل کشور به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای و استان‌ها ارائه شد.

در این جلسه که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای، نفت، اقتصاد، نیرو، تعاون، کار و و رفاه اجتماعی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دبیر هیئت دولت و دیگر اعضای شورای اقتصاد از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، گزارش عملکرد بودجه کل کشور توسط وزارت اقتصاد ارائه شد که طبق این گزارش با تلاش‌های دولت سیزدهم و افزایش درآمدهای کشور، اعتبارات عمرانی بودجه کل کشور افزایش ۸۶ درصدی داشته است.

در ادامه این جلسه ۶ درخواست وزراتخانه های مختلف با اعتبار ۳ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری از منابع داخلی در حوزه‌های مختلف صنایع و انرژی، تأمین کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی، ترمیم، بهسازی و ساخت سد، تعمیر و نگهداری پست‌های نیروگاه‌های برق آبی و طرح‌های تحقیقاتی و مساله یابی وزارت نفت با دانشگاه‌های کشور بحث، بررسی و مصوب شد.

دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید