کد خبر: 399532
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

پنجمین دوره یادها و نام‌ها در هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود

به گزارش قم پرس، علی‌محمد نائینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: هرساله در هفته دفاع مقدس مراسم «یادها و نام‌ها» توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به منظور تجلیل از قهرمانان ملی و کسانی که در حوزه دفاع مقدس و پاسداری از انقلاب اسلامی مجاهدت‌هایی از خود نشان داده‌اند، برگزار می‌شود. امسال هم این مراسم با حضور سردار سرلشکر پاسدار دکتر حسین سلامی فرمانده محترم کل سپاه پاسداران در چهارشنبه ۵ مهرماه برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد: در پنجمین دوره مراسم یادها و نام‌ها ۴۵ تن از فرماندهان که نسبت به تاریخ شفاهی خود اهتمام ورزیده‌اند، تجلیل خواهند شد. در این دوره قرار است از کسانی که تاریخ شفاهی‌شان از مهرماه سال گذشته تا به امسال شروع شده است تجلیل شود.

وی افزود: تاکنون تاریخ شفاهی حدود ۲۰۰ نفر از فرماندهان شاخص دوران دفاع مقدس از رده فرماندهی تیپ مستقل و فرماندهان و مدیران هم‌تراز آن ثبت و ضبط شده است. در پنجمین دوره از ۴۵ فرمانده شاخص جدید در تاریخ شفاهی دفاع مقدس و پاسداری از انقلاب اسلامی ازجمله سرلشکر پاسدار دکتر محمد باقری ریاست ستاد کل نیروهای مسلح و معاون اطلاعات عملیات سپاه در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء سپاه در دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین طائب، سردار مهندس حمید چیت‌چیان، سردار محمدباقر ذوالقدر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی، سرداران کاظمینی، مسجدی، شمشیری، حسینی تاش، عظیمی، آسیابانی، ذوالقدرنیا، صبوری، عراقی، مداحی، کلیشادی، دهقانی و تعداد دیگری از سرداران و فرماندهان تجلیل خواهند شد. تاریخ شفاهی این ۴۵ نفر در یکسال اخیر، هم دوران دفاع مقدس و هم دوره پاسداری از انقلاب اسلامی را پس از دفاع مقدس در برمی‌گیرد.

مشاور فرمانده کل سپاه گفت: تجلیل از تعدادی از خانواده‌های محترم فرماندهان شهید بخش دیگری از برنامه پنجمین دوره مراسم یادها و نام‌هاست. در پنجمین مراسم یادها و نام‌ها با حضور فرماندهان دوران دفاع مقدس از دو اثر جدید که دربرگیرنده زندگینامه شهید سرلشکر پاسدار اسماعیل دقایقی فرمانده سپاه بدر در دوران دفاع مقدس با عنوان «روشنایی بدر» و کتاب زندگینامه شهید سرلشکر پاسدار سید محمد حجازی جانشین فرماندهی نیروی قدس سپاه با عنوان «سربلند میدان» رونمایی خواهد شد.

سردار نائینی گفت: مرکز از شروع موضوع تاریخ شفاهی تا به الآن بیش از ۴ هزار جلسه تاریخ شفاهی معادل بیش از ۶ هزار ساعت به صورت حرفه‌ای و با نگاه پژوهشی برگزار کرده و به‌تدریج کتب جدید تاریخ شفاهی انتشار می‌یابد. علاوه بر این تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس بخش منحصربه‌فرد گنجینه اسنادی مرکز می‌باشد. در سال‌های ابتدایی تعداد جلسات تاریخ شفاهی که در مرکز انجام شد در طول سال ۲۰ جلسه بود اما این روند رو به افزایش رفته و سال گذشته این عدد به ۷۱۶ جلسه رسیده است. این عدد قابل‌توجهی است که با همت و تلاش مجموعه همکاران ما در مدیریت گروه تاریخ شفاهی و حمایت و پشتیبانی مؤثر فرمانده محترم کل سپاه اتفاق افتاد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد: امسال بعد از مراسم یادها و نام‌ها در دستور کار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و به‌خصوص گروه تاریخ شفاهی، گسترش ورود به تاریخ شفاهی حوزه‌های پاسداری از انقلاب اسلامی است که در پنج محور این حوزه‌های جدید را تعریف کرده‌ایم و در یک سال اخیر آغاز گردیده است. مرکز علاوه بر تاریخ‌نگاری دفاع مقدس مسئولیت تاریخ‌نگاری پس از دفاع مقدس با تأکید بر مأموریت پاسداری از انقلاب اسلامی را بر عهده دارد و با توجه به این‌که تاریخ شفاهی حدود ۸۰ درصد فرماندهان شاخص دفاع مقدس گرفته شده، تاریخ شفاهی میدان‌های مجاهدت‌های جدید پس از دفاع مقدس در پنج محور دفاعی - امنیتی، فرهنگی- اجتماعی، مردمیاری، سازندگی و جبهه مقاومت در دستور کار مرکز قرار گرفته است. فرماندهان و مدیران شاخص این پنج محور فهرست و در دور جدید تاریخ شفاهی گسترش خواهد یافت.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.