کد خبر: 405141
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

چاپ ماهنامه سرو با پرونده رستاخیزِ مستضعفین با گفتمانِ مقاومت

به گزارش قم پرس، پنجاه و ششمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری سرو با عنوان «رستاخیزِ مستضعفین با گفتمانِ مقاومت» توسط موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

نشریه سرو از بخش‌های مختلفی با نام یادمان، راویان، دیده‌بان، گفتمان، پرسمان، ترجمان و راهیان تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.

در این شماره از ماهنامه سرو سرمقاله «زنان، انقلاب و دفاع مقدس» نوشته سردار محمدقاسم ناظر منتشر شده است.

در بخش گفتمان سرو در مصاحبه‌ای اختصاصی با آیت الله مدرسی یزدی از اعضای شورای نگهبان تحت عنوان «نظریه ولایت فقیه جوهره انقلاب اسلامی» این اصل مهم از قانون اساسی را بررسی کرده است و در ادامه مقاله‌ای نوشته سید سلمان صابری در باب اندیشه تدافعی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) با رویکرد دفاع از ملل اسلامی و مستضعف می‌خوانیم.

جستاری دربارۀ امدادهای غیبی در دوران دفاع مقدس تحت عنوان «دست خدا» از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.

در فصل پرسمان این شماره از نشریه سرو؛ گفتگویی را با فرماندهان افغانستانی تیپ ابوذر در دوران دفاع مقدس با عنوان «فاطمیون ادامه‌ی راهِ ابوذری ها» می‌خوانیم و در ادامه در مقاله‌ای نوشته حاتم نیکنام تحت عنوان «جمعیّتِ اَحرار» حضور مجاهدانِ عراقی لشکر بدر در دوران دفاع مقدس را بررسی کرده است.

در بخش دیده بان سرو، در گفتگویی با «محمد فرنود» از عکاسان مطرح دوران دفاع مقدس از ویژگی‌ها و خاطرات عکاسی در مناطق جنگی را می‌خوانیم و در ادامه یادداشت شفاهی «رضا امیرخانی» دربارۀ ادبیاتِ پایداری با عنوان «جنگِ مردمی، جنگِ داوطلبانه» دیده بان سرو را خواندنی‌تر کرده است.

در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان و راویان سرو به موضوعاتی همچون بررسی سینمای مقاومت در ادامه سینمای دفاع مقدس، نگاهی به همراهی سینمای کره و هالیوود در یک جنگ نیابتی، بازخوانی نقش سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی در دفاع مقدس، دفاع از حرم و جبهه مقاومت، گفتگو با سردار سرتیپ احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلای سپاه در دوران دفاع مقدس، مروری بر جنایات گروهک‌های تجزیه طلب در دوران جنگ تحمیلی، گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا پیروزمند در رابطه با مسئولیت اجتماعی زنِ مسلمان، بررسی چگونگی تضییع حقوق زنان در غرب، مقاومت جانانۀ غزه، روزشمارِ نابودیِ اسرائیل، موزه‌های دفاع مقدس تاریخ یا هنر؟ پرداخته شده است.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.