کد خبر: 410372
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

نادر فریاد شیران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص حذف تیم ملی فوتبال ایران از هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا اظهار داشت: در این مدت که تیم ملی در مسابقات جام ملت‌های آسیا حضور داشت همه ما به عنوان یک هوادار حمایت کردیم تا به نتیجه‌ای که می‌خواهیم برسیم. در این دوره تیم ملی نوسانات زیادی داشت و وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد مسلم است که باید بیماری درمان شود. تمام بازی‌های تیم ملی را که ببینیم مشخص است که عملکرد ما در این مسابقات سینوسی بوده و متأسفانه این عملکرد سینوسی در نیمه نهایی به درجه‌ای از سقوط رسید که از جام ملت‌ها حذف شدیم.

وی افزود: تمام این اتفاقات معطوف می‌شود به نگاه مسؤولان فدراسیون فوتبال؛ زمانی که رییس فدراسیون و میرشاد ماجدی اعلام کردند اگر امیر قلعه نویی تیم ملی را به جمع ۴ تیم برتر آسیا برساند تا جام جهانی ۲۰۲۶ سرمربی تیم ملی خواهد بود. وقتی سقف آرزوی فوتبال توسط مسؤولان کوتاه دیده می‌شود باید هم منتظر اتفاقات ناگواری هم بود.

بازیکنان تیم ملی در بلوغ کامل بودند

مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان با اشاره به بازیکنان تیم ملی گفت: معتقدم که این بازیکنان از لحاظ سنی، فنی، تجربه، کارگروهی و توانایی‌های فردی در بلوغ کامل بودند. به این دلیل می‌گویم بلوغ کامل که بعضی از بازیکنان تیم ملی تجربه حضور ۴ دوره ای در جام ملت‌ها را دارند و یا بعضی از بازیکنان ۲ یا ۳ جام جهانی را هم تجربه کرده‌اند. به نظرم حتی این تیم نسبت به ۲۰۱۹ هم باز بهتر بود، این بازیکنان تجربه و پتانسیل بالایی دارند. وقتی چنین سرمایه‌ای را در اختیار داریم باید موفق شویم. در حال حاضر ۱۴ یا ۱۵ بازیکن تیم ملی در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. در کنار این بازیکنان هم افرادی بودند که در لیگ داخلی بازی می‌کنند ستاره‌های تیم خود بودند.

کادر فنی ۱۱ نفره در تیم ملی بی سابقه بود

پیشکسوت فوتبال با انتقاد از کادر فنی ۱۱ نفره تیم ملی عنوان کرد: قبلاً گفته‌ام باز هم می‌گویم کادر فنی تیم ملی در این دوره از رقابت‌ها بی سابقه بوده است چرا که هیچ گاه تیم ملی به خود اینقدر مربی ندیده بود. من به شخصی توهین و یا بی احترامی نمی‌کنم همه مربیان تیم ملی برای ما عزیز هستند اما صحبت ما مدیریت تیم ملی است. افکاری که رییس فدراسیون و هیأت رییسه فدراسیون دارد غلط است. زمان کی روش و قبل از آن هم ما این همه کادر فنی نداشتیم. وقتی کسی کوچک است و می‌خواهد خودش را بزرگ جلوه دهد دور خود را شلوغ می‌کند و لشگر درست می‌کند که بگوید من هم هستم.

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

اعضای هیأت رئیسه برای چه به قطر رفته بودند؟

وی در خصوص حضور مسؤولان فدراسیون در قطر نیز گفت: موضوعی که خیلی برایم جالب توجه بود حضور مسوولان فدراسیون فوتبال و حتی هیأت‌های استانی بود. اعضای هیأت رییسه و رؤسای هیأت‌های فوتبال استانی با پول چه کسی به قطر رفتند؟ من فکر می‌کنم رییس فدراسیون بچه محل‌های خود را به قطر نبرده بود. آقای براتی و قهرمانی برای چه به قطر رفتند؟ باید این موضوعات مشخص شود.

قلعه نویی بهانه‌ای برای آماده سازی ندارد

فریاد شیران درباره صحبت‌های سرمربی تیم ملی در خصوص آماده سازی تصریح کرد: بحث مدیریتی تنها به کادر فنی تیم ملی مربوط نمی‌شود، شما نگاه کنید فدراسیون فوتبال نه کمیته فنی دارد و نه نظارتی را بر عملکرد تیم‌های ملی وجود دارد. فدراسیون تمام اختیارات خود را به دست سرمربی تیم ملی بزرگسالان داده و هر آنچه که خواسته انجام داده است. من به شما قول می‌دهم به موقع حقوق و پاداش و لباس‌های خود را هم گرفته‌اند و آب در دل آقایان تکان نخورده است. قلعه نویی بهانه‌ای برای آماده سازی تیم ملی نداشته و ندارد چرا که اگر تیم ملی بازی تدارکاتی کمتری داشته برای این بوده قبل از بازی‌ها فیفا دی وجود نداشته و بازیکنان در تیم‌های باشگاهی خود در حال بازی بودند.

ایران شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی بود

مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تیم ملی ایران شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی بود گفت: این تیم ملی شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی در جام ملت‌های آسیا بود چرا که تجربه این بازیکنان به هر چیزی غلبه می‌کرد. آرزوی این بازیکنان قهرمانی در آسیا بود و از صحبت‌های بازیکنان هم مشخص بود که خود بازیکنان با عرق ملی می‌خواستند از کیان ایران در آسیا دفاع کنند. همه پنالتی دیدار با ژاپن را به یاد بیاورید سامان قدوس پشت توپ ایستاد تا پنالتی بزند اما کریم انصاری فرد به کادر فنی گفت جهانبخش بهتر می زند و بگذارید او بزند همان موقع تصمیم عوض و جهانبخش پنالتی را زد. اینها همه نشان داد خود بازیکنان بیشتر از کادر فنی به موضوع سوار بودند.

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

بازی ایران مقابل قطر شکل نگرفت

وی در خصوص شکل بازی تیم ملی مقابل قطر افزود: فوتبال ایرانی مقابل قطر شکل نگرفت بازیکنان تیم ملی در نیمه اول به مانند نیمه اول دیدار ژاپن سردرگم بودند و بعد از آن هم در نیمه دوم رفتیم سراغ سیستم علی اصغری اما متأسفانه آن را هم درست انجام ندادیم. در ارسال‌های بلند توپ‌ها را باید به جناحین می‌بردیم تا بتوانیم از نفوذها نهایت استفاده را ببریم. بعد از آن هم که تمام کار تیم ما ارسال روی دروازه قطر بود بازیکنان قد بلند را وارد زمین کردیم رامین رضائیان و احسان حاج صفی که مسئول ارسال به روی دروازه بودند را بیرون کشیدیم.

مگر می‌شود کادر فنی پلنی برای قطر نداشته باشد!

پیشکسوت فوتبال با اشاره به برنامه نداشتن تیم ملی برابر قطر عنوان کرد: تعویض‌های اشتباه باعث شد تا حسین کنعانی زادگان یک خط جلو بیاید و تیم ملی ۳ دفاعه بازی کند. وقتی هم که ۳ دفاعه شده بودیم باید ۲ گل دیگر را می‌خوردیم اما قطری‌ها از توپ‌ها به خوبی استفاده نکردند. مگر می‌شود کادر فنی تیم ملی برنامه ای را از قبل برای بازیکنان نداشته باشد و تعویض‌های احساسی انجام دهند؟ کار مربیان روی نیمکت این است که با هم اندیشی گره‌ای که در تیم می‌افتد را باز کنند اما متأسفانه چنین موضوعی را در جام ملت‌ها از کادر فنی ندیدیم.

کادر فنی نمی‌دانست باید اکرم عفیف مهار شود؟

فریاد شیران ادامه داد: تیم ملی فوتبال قطر یک ستاره‌ای داشت به نام اکرم عفیف که پیش از بازی با ایران ۳ بار بهترین بازیکن تیمش انتخاب شد. چرا هیچ وظیفه‌ای برای دفاع تیم ملی تعریف نشده بود تا این بازیکن را مهار کنند مگر آنالیز و آمار را کادر فنی نمی‌دانست؟ مطمئن باید اگر با برنامه بازی می‌کردیم و اکرم عفیف را مهار می‌کردیم قطری‌ها نمی‌توانستند کاری بکنند. هر فرد ناشی را روی نیمکت تیم ملی داشتیم می‌دانست که باید این بازیکن را مهار کنیم.

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

هنوز هم نمی‌دانم چرا از قایدی مقابل قطر استفاده نشد

وی در پاسخ به این سوال که چرا کادر فنی به ضعف‌های تیم ملی توجهی نکردند گفت: دفاع ما به حدی از هم پاشیده بود و پر اشتباه بازی می‌کردند که سعید عزت الهی و امید ابراهیمی فشار را تحمل می‌کردند تا توپ به دفاع نرسد چون می‌دانستند که پر اشتباه بازی می‌کنند. اگر آنها هم رو به جلو بازی می‌کردند مطمئن باشید گل‌های زیادی را می‌خوردیم. ضمن اینکه من هنوز نمی‌دانم چرا قایدی را مقابل قطر استفاده نکردیم همین که از این بازیکن استفاده نشده مشخص است تفکرات تیم ملی به چه شکل بوده است.

چرا بعد از این همه اتفاق قلعه نویی باید سرمربی بماند؟

مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان در خصوص تغییر نسل فوتبال و اضافه شدن بازیکنان جوان یاد آور شد: ما قبل از جام ملت‌ها بارها در مصاحبه‌های خود گفتیم که کادر فنی تیم ملی باید در این مسابقات از جوانانی که وجود دارند نهایت استفاده را ببرند اما گوش شنوایی نبود و بعد هم فکر کردند ما دشمنشان هستیم. بعد از بازی قلعه نویی در نشست خبری اعلام کرده است که برای جام جهانی باید ۵۰ درصد تیم را تغییر دهیم. اینکه باید تغییر داشته باشیم جای خود دارد اما شما چرا باید سرمربی تیم ملی باشید که بخواهید تغییرات ایجاد کنید.

پیشکسوت فوتبال ادامه داد: ما سامان فلاح و آریا یوسفی را بردیم بدون اینکه به آنها بازی بدهیم. سال ۱۹۹۶ مایلی کهن وقتی بازیکنان جوان را به تیم ملی دعوت کرد برای تماشا با خود به جام ملت‌ها نبرد. مهدی مهدوی کیا، نیما نکیسا، مهرداد میناوند، داریوش یزدانی و فرهاد مجیدی بازی کردند. نتیجه آنچه بود؟ مهدی مهدوی کیا ۱۰ سال در بالاترین سطح فوتبال اروپا بازی کرد. آورده این کادر فنی برای تیم ملی و فوتبال کشورمان چه بوده است؟

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

مهدی تاج و قلعه نویی باید باهم استعفا دهند

وی با اشاره به عذرخواهی امیر قلعه نویی گفت: مهدی تاج به خاطر تیم ملی فوتبال بزرگسالان قید بقیه شاخه‌های فوتبالی و پایه را زد نتیجه آن هم هیچ شد به نظر من هم مسؤولان فدراسیون و هم کادر فنی تیم ملی باید استعفا دهند و بروند. عذر خواهی قلعه نویی بعد از شکست طبیعی بود اما سوال من این است که او یک دوره بدشانس بود این دوره هم بد شانس بود؟ بهترین کار این است که استعفا بدهید و یک تفکر جدیدی به فوتبال ایران باید تا همه چیز درست شود.

قلعه نویی در مربیگری تنها تجربه دارد

فریاد شیران افزود: فدراسیون فوتبال می‌خواهد پروژه‌ای را که پیش از این طراحی کرده است را عملی کند. وگرنه امیر قلعه نویی نه دانش فوتبال روز را دارد و نه آورده‌ای برای فوتبال ما داشته است. اصلاً نباید سرمربی تیم ملی باشد که بخواهد در ادامه کار هم انجام دهد. اگر به این شکل باشد که تأثیر علی پروین در تیم ملی بیشتر است. قلعه نویی در مربیگری تنها تجربه دارد و بس.

تفکرات اشتباه کادر فنی رؤیای ۲۶ بازیکن را بر باد داد

مربی اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان با ادامه دادن صحبت‌های خود درباره ناکامی تیم ملی عنوان کرد: به قدری بابت بازیکنان تیم ملی ناراحت هستم که خدا می‌داند. این بازیکنان با این همه پتانسیل باید در قطر جام قهرمانی را بالای سر می‌بردند. بازیکنان تیم ملی حق دارند ناراحت باشند چرا که آخرین دوره از جام ملت‌ها را تجربه می‌کردند اما تفکرات اشتباه کادر فنی تیم ملی نه تنها رؤیای ۲۶ بازیکن بلکه رؤیای یک ملت را بر باد داد. این بازیکنان به همراه خانواده‌های خود باید تاریخ ساز می‌شدند.

افکار تاج و فدراسیون غلط است/قلعه‌نویی دور خودش لشکر جمع کرده بود

فدراسیون جام ملت‌ها را با لیگ ایران اشتباه گرفته بود

پیشکسوت فوتبال در خصوص اعتراض تیم ملی به داور بازی با قطر و تعویق زمان بازی با این تیم گفت: برای من جالب است چرا ما باید قبل از بازی با قطر بیاییم و در خصوص داوری اعتراض کنیم که آقا چرا داور عرب زبان انتخاب کرده‌اید. مگر با این همه تشکیلاتی که در داوری فوتبال وجود دارد یک داور می‌تواند اشتباه صد در صدی داشته باشد؟ خجالت آور است که فدراسیون فوتبال ما بعد از بازی با ژاپن بیاید به AFC در خواست تعویق بازی را بدهد مگر لیگ برتر ایران است؟ کنفدراسیون فوتبال آسیا از قبل برنامه‌ریزی کرده است و همه تیم‌ها باید طبق برنامه‌ریزی پیش بروند. از بس در ایران از این کارها کردند فکر می‌کنند در آسیا باید همین رفتار را داشته باشند.

نبی به جز آب خوردن روی نیمکت چه کاری برای تیم ملی کرده است؟

وی با انتقاد از سرپرست تیم ملی فوتبال ادامه داد: همه این اتفاقات هم برای این است که تیم ملی فوتبال ایران صاحب ندارد. مهدی محمد نبی حضورش روی نیمکت تیم ملی چه کمکی به تیم ملی داشته است؟ به جز آب خوردن و نشست روی نیمکت تیم ملی از او چه چیزی دیدیم؟ شما نگاه کنید اگر افرادی مانند همایون شاهرخی، ناصر ابراهیمی و یا مناجاتی به عنوان سرپرست تیم ملی روی نیمکت تیم ملی می‌نشست چه اتفاقاتی می‌افتد. به کی باید بگوییم یک زمانی رنجبر که خودش در فوتبال ایران سرمربی بوده به عنوان سرپرست روی نیمکت نشسته است. گذشته و امروز تیم ملی را که مقایسه می‌کنیم تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

فریاد شیران در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان برای همیشه یک کاری کند تا فوتبالی‌ها از او به نیکی یاد کنند.

منبع : مهر

دبیرسرویس: #هادی_اسماعیلی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.