کد خبر: 410431
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

ربات انسان نما قابلیت‌های هوش مصنوعی نوین را به نمایش می گذارد

به گزارش قم پرس به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، شرکت رباتیک ۱X برای پیشبرد چشم انداز نیروی کار مورد نیاز سعی دارد با استفاده از ربات های هوشمند و ایمن نیروی کار فیزیکی انبوهی فراهم کند.

این شرکت که با پشتیبانی«اوپن ای آی» تاسیس شده، مدعی است توازن انسان- محیط زیست و طراحی سخت افزاری با شباهت به انسان برای ارتقای مهارت ها را در اولویت خود قرار داده است. ۱X از رویکردی جامع و خودکار برای به حداکثر رساندن پتانسیل سخت افزاری سازگار استفاده می کند و به این ترتیب رفتارهای حرکتی را به طور مستقیم از داده های ورودی به شبکه های عصبی ربات ها می آموزد.

۱X این سیستم را برای نخستین ربات انسان نمای خود به نام ایو در ۲۰۲۳ میلادی اجرا کرد که فعالیت های گشت زنی را انجام می داد. اکنون شرکت جدیدترین پیشرفت های به دست آمده در قابلیت ربات هایش را نشان داده است. به گفته شرکت قابلیت های جدید فقط به وسیله یادگیری «سربه سر» از داده ها انجام شده و نقطه عطف مهمی در تکامل فناوری رباتیک به حساب می آید.

ربات های انسان نمای ۱X طوری طراحی شده اند تا فعالیت های انسانی را تقلید کنند و به طور نامحسوس در محیط مسیریابی کنند. آنها به راحتی اشیا را کنترل می کنند و از درهای استاندارد گذر می کنند و به طور کلی در محیط های مختلف به راحتی یکپارچه می شوند تا به انسان ها کمک کنند.

این ابزارهای اندروید از یک رویکرد هوش مصنوعی پیشرفته به نام «تجسم یادگیری»(Embodies Learning) استفاده می کنند تا به طور مستقیم نرم افزار هوش مصنوعی شرکت را در بدنه ربات ها به کار گیرند.

چنین فرایند یکپارچه سازی به ربات های اندروید کمک می کند تا به طور خودکار با محیط تعامل داشته باشند و از آن بیاموزند. اپراتورهای انسانی از طریق روشی به نام «استقلال مشترک»(shared autonomy)با هوش مصنوعی همکاری می کنند تا قابلیت های ربات را ارتقا دهند. اپراتورها از فناوری کنترل از راه دور با واقعیت مجازی در استودیو۱X به ربات های اندروید وظایف مختلف را آموختند.

خبرنگار: #هادی_اسماعیلی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.