کد خبر: 415613
۰
PNAZAR
نسخه چاپی

غرفه فلسطین در قلب نمایشگاه کتاب تهران قرار دارد

معاذ دخیل دانشجوی فلسطینی دانشگاه هنر اصفهان در خصوص غرفه فلسطین در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: این غرفه با همکاری کمیته مشترک دانشجویان فلسطینی در ایران برای تبیین قضیه فلسطین و پاسخ به شبهات و شایعاتی که رژیم صهیونیستی درباره فلسطین در فضای مجازی منتشر کرده، شکل گرفته است.

وی افزود: سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نشان دهنده این است که مردم ایران چه قدر بافرهنگ و اهل مطالعه هستند. مردمی که به نمایشگاه می‌آیند از غرفه فلسطین هم بازدید می‌کنند. استقبال از غرفه فلسطین خیلی خوب بوده است. دانشجویان بر اساس نقشه اثبات می‌کنند که زمین‌های فلسطین چگونه توسط اسرائیل اشغال شده، روی نقشه محاصره فلسطین را به مردم نشان می‌دهند. خیلی از مردم با افسوس به ما می‌گویند کاش فلسطین محاصره نبود و ما به جنگ با اسرائیل می‌رفتیم. متأسفانه برای من هم که فلسطینی هستم راهی نیست به غزه بروم، از اول طوفان الاقصی دوست داشتم به غزه بروم و بجنگم. خُب به غزه رفتن امکان ندارد، به همین دلیل مشغول جنگ فرهنگی شده ایم. مساله فلسطین را برای مردم در غرفه فلسطین تبیین می‌کنیم. غرفه فلسطین در قلب نمایشگاه کتاب قرار دارد و این نشان می‌دهد چه قدر قضیه فلسطین در قلب ایران است.

غرفه فلسطین در قلب نمایشگاه کتاب تهران قرار دارد

این دانشجوی فلسطینی در ادامه با اشاره به جنبش‌های دانشجویان در سراسر جهان حتی آمریکا گفت: قضیه فلسطینی فقط قضیه اسلامی نیست، بلکه قضیه انسانی است. زن و مرد و پیر و جوان و حتی کودک آگاه شده اند که مردم فلسطین مظلوم هستند و اسرائیل به دنبال نسل کُشی فلسطینی هاست. رژیم اشغالگر با استفاده از گروه‌های مختلف فرماندهان فلسطینی را در هر کجا که باشند، لبنان، سوریه و فلسطین ترور می‌کند. اهل غزه در محاصره هستند، اما از سراسر جهان مردم از طریق فیلم و عکس پیام حمایتشان را می‌فرستند.

معاذ دخیل افزود: حضرت آقا در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب، از غرفه فلسطین هم بازدید کردند. به حضرت آقا گفتم: از شما به دلیل اینکه رهبر انقلاب ایران و جهان اسلام هستید و از مردم فلسطین حمایت می‌کنید تشکر می‌کنم. آقا به صورت مختصر و مفید پاسخ دادند حمایت از فلسطین تکلیف است. قضیه فلسطین یکی از اصول عقاید مردم ایران است. من، معاذ دخیل از رهبر انقلاب جهان اسلام و مردم جهان اسلام به خصوص ایران به خاطر حمایت از مردم فلسطین تشکر می‌کنم. از همه کسانی‌که در تظاهرات و راهپیمایی‌ها بر علیه اسرائیل شرکت می‌کنند، حتی بر علیه این رژیم کودک کُش حرف می‌زنند، سپاسگزارم.

وی گفت: فلسطین از سال ۱۹۴۸ در جنگ به سر می‌برد. جنگ در فلسطین با طوفان الاقصی شروع نشد! بلکه شدت گرفت. همیشه اسرائیل حملات را بر علیه فلسطین شروع می‌کرد اما اینبار با طوفان الاقصی فلسطینی‌ها بر علیه رژیم صهیونیستی یک حمله بزرگ را شروع کردند. موفق هم بودند. دو برابر مساحت غزه را آزاد کردند. بعد از این حمله، حملات اسرائیل شروع شد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر شهید و زخمی داده ایم که بیشتر زن و کودک هستند. زنان فلسطینی فرزندانشان را به عنوان مبارز برای آینده فلسطین تربیت می‌کنند. مادر فلسطینی می‌داند فرزندانش برای فلسطین شهید خواهند شد. زن فلسطینی می‌داند شوهرش برای فلسطین به شهادت خواهد رسید.

غرفه فلسطین در قلب نمایشگاه کتاب تهران قرار دارد

این دانشجوی فلسطینی ادامه داد: ما جوان‌های فلسطینی در مورد مردمی که در چادرهای غزه زندگی می‌کنند چیزهای زیادی دیده و شنیده ایم. ۲ میلیون آواره در جنوب غزه و ۷۰۰ هزار نفر در شمال غزه زندگی سختی دارند و در چادرها زندگی می‌کنند. در این چادرها پدرها و مادرها دخترانشان را شوهر داده اند. برای پسرانشان زن گرفته اند. جشن عروسی بر پا شده است. صدای به دنیا آمدن کودک در چادر پیچیده است. زنان کلاس‌های مدرسه را برای آموزش به کودکان به خصوص حفظ و فهم قرآن راه انداخته اند. حتی دانشجویی مدرک ارشدش را گرفته است؛ اساتید راهنما و داوران به چادر آمده اند و او شروع به دفاع از پایان نامه اش کرده، نمره و مدرکش را گرفته است. مردم فلسطین در چادرها با کمترین امکانات زندگی و با همه توان و عقیده ایستادگی می‌کنند. عقیده داریم آزادی فلسطین یک وعده الهی است. برای تحقق این وعده الهی مبارزه و ایستادگی می‌کنیم، امیدوارم این آزادی به دست من و هم نسلی‌های من اتفاق بیفتد. جنگ را دوست نداریم اما برای آزادی وطنمان باید بجنگیم.

معاذ دخیل در پایان گفت: سال ۱۳۹۴ برای تحصیل به ایران آمدم. دانشجو مقطع ارشد معماری دانشگاه هنر اصفهان هستم. مردم ایران را در این مدت شناخته ام. آن‌ها نه فقط از مردم مظلوم فلسطین بلکه از همه مظلومین حمایت و دفاع می‌کنند. مساله و قضیه فلسطین از دغدغه‌های ایران است.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.