کد خبر: 419086
۰
۰
نسخه چاپی

در اربعین باید هرسال تعامل خود را با عراقی‌ها بیشتر کنیم

به گزارش قم پرس نشست ستاد فرهنگی اربعین، امروز ۱۹ تیرماه با حضور حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام غلامرضا عادل، سخنگو و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، حمید مجیدی مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، رضا معممی مقدم، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام سیدمحمدکاظم موسوی متقی، مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف و امور خیریه و نماینده سازمانها و نهادهای مختلف که در بحث فرهنگی اربعین فعال هستند اعم از آموزش و پرورش، حوزه علمیه، نیروی انتظامی و … در محل سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت الاسلام خاموشی طی سخنانی در این نشست به چند گزاره انقلاب اسلامی که این انقلاب را از سایر انقلاب‌ها متمایز کرده اشاره کرد و گفت: یکی از تمایزها ایثار و شهادت است که برگرفته از فرهنگ حسینی است. شعارهایی که بعد، حین و پس از انقلاب رواج پیدا کرد در حال تمدن سازی همین گزاره در جهان معاصر است؛ یعنی فرهنگ ایثار و شهادت، تمدن سازی می‌کند. نقطه اوجش در غزه دیده می‌شود. غزه، فرهنگی است که در آن واقعاً خون بر شمشیر پیروز است.

وی افزود: همزمان با اتفاقات این منطقه، در گوشه‌ای دیگر از جهان، درگیری اتفاق افتاده که روزانه تلفات دو طرف خیلی بیشتر است، اما اتفاقی که در غزه افتاده تمام جهان معاصر را درگیر کرده، درواقع جریان ایثار و شهادت برگرفته از کربلا و متن انقلاب اسلامی، حرف برای گفتن دارد. اینکه دسته روی در آمریکا و اروپا و آفریقا دارد راه می‌افتد یعنی همین تابلوی ایثار و شهادت و من تقاضایی که در حوزه فرهنگی دارم این است که قله‌ای که در اختیارمان است با موارد دیگر عوض نکنیم. خداوند در قرآن می‌فرماید: … «یَسْعی نُورُهُمْ بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ بِأَیْمانِهِمْ» این نور نور ولایت، اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) است و اوجش در ایثار و شهادت می‌شود «یا ثارالله وبن ثاره».

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: هدف راهپیمایی اربعین این است که جمعیت در این مسیر قرار بگیرند و بگویند «لبیک یا حسین»، ما قله را انتخاب کرده ایم. مردم از سراسر جهان در این مراسم شرکت می‌کنند و برخی جان خود را در این مسیر از دست می‌دهند و در دامنه این اتفاقات شاهدیم که همه کمک حال یکدیگرند و همه ایثار جان و وقت می‌کنند و دردمند انسان‌های این مسیر هستند.

ما باید هرسال تعامل خود را با عراقی‌ها بیشتر کنیم

وی عنوان کرد: این مسیر یعنی خاک خوردن و ایثار وقت، جان و شغل و حسینی بودن یکپارچه، به همین دلیل همه افراد اعم از مبلغان، دانشمندان، مادحین و فرهیختگان با امام حسین (ع) نذر عشق می‌کنند و باید این فرهنگ را تقویت کنیم. در فرهنگ ایثار و شهادت، نماز، توجه به دیگران، ایثار مال و جان، احترام به دیگران، ولایت پذیری و توحید و معاد وجود دارد. هر سال این نوع حضور پیشرفته‌تر می‌شود. زیر ساخت‌ها و خدمت رسانی بهداشتی‌تر و منظم تر می‌شود و نوع حضور افراد در این جاده الی الحسین معنادار تمدنی است. به نظر می‌رسد باید تذکر به خودمان دهیم که این سفر را سفر زیارتی صرف ندانیم، به نیم روز زیارت بسنده کنیم چون ایام اربعین، زمان ماندن در کربلا نیست.

حجت الاسلام خاموشی افزود: ما باید هرسال تعامل خود را با عراقی‌ها بیشتر کنیم و اگر کالایی مورد نیاز است از آنجا خریداری شود و به عراقی‌ها در این ایام نفع برسانیم. امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی تقریبی هستند ما نیز معتقدیم «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ».

وی تصریح کرد: با توجه به گرمای هوا میزبانان عراقی و ایرانی در ایام اربعین کار مهمی انجام می‌دهند. انشاالله کرامت اباعبدالله (ع) با کمک به زوار اربعین شامل حال ما می‌شود. در اربعین مبنا زیارت از نزدیک و راه اندازی جریان قافله تمدنی است که دنیا نظیرش را ندارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سازمان اوقاف وظیفه دارد طبق نیات واقفان اقداماتی انجام دهد. بیش از ۳۷۰ موکب در سال‌های گذشته داشتیم که امسال افزایش میابد بسیاری از امامزاده‌ها مواکب دارند و توانایی فرهنگی دارند که در ایام اربعین به منصه ظهور و بروز می‌رسانند. در سال‌های اخیر پیوند موکبی عراقی ایرانی و ایرانی عراقی بسیار زیاد شده است.

در ادامه این جلسه هریک از نماینده سازمان‌ها و نهادهای مختلف که در بحث فرهنگی اربعین فعال هستند به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

دبیرسرویس: #میثم_عربی

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید